29 ianuarie 2011 - Masă rotundă în memoria lui Olivier Clement (Paris, Franţa)


descarcă afişul

Masă rotundă în memoria lui Olivier Clément

Sâmbătă 29 ianuarie 2011, între orele 14.30 – 18.30, la Parohia română Sf. Parascheva şi Sf.Genoveva din Paris (cripta Bisericii St Sulpice, 33, rue Saint-Sulpice) se va organiza o masă rotundă în memoria lui Olivier Clément (mare teolog şi gânditor ortodox francez), intitulată Olivier Clément - un chip al ortodoxiei. Vor participa la discuţii: Înaltpreasfinţitul Părinte şi Mitropolit Iosif, Pr. Michel-Jean Carrigues o.p., Bertrand Vergely,  Dominique Ponnau, Franck Damour, Anca Vasiliu. Evenimentul va fi precedat, la ora 14.00, de un parastas pentru Olivier Clément (m. 15 ianuarie 2009).

Olivier Clément==========

Olivier Clément in Revista Apostolia:

25 Ianuarie 2011

Actualităţi