Colocviu despre Crez (sinteză din 11 decembrie 2010)


Colocviu despre Crez

sinteză din 11 decembrie 2010

Colocviu despre Crez la ParisPentru a închide anul 2010, dedicat Simbolului Credinţei Ortodoxe de către Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, Centrul de Studii Ortodoxe Dumitru Stăniloae a organizat un colocviu despre Crez. Acest colocviu a avut loc sâmbătă 11 decembrie 2010 la Catedrala Ortodoxă Românească Sfinţii Arhangheli Mihail, Gavriil şi Rafail din Paris, Franţa (9 rue Jean de Beauvais), de la ora 09.30 la ora 17.00. Au luat parte la eveniment în jur de 80 de persoane.

După slujba parastasului pentru Pr. Dumitru Stăniloae, Înaltpreasfinţitul Părinte şi Mitropolit Iosif a ţinut o introducere şi o prezentare a evenimentului. 

Au intervenit în colocviu Pr. Noël Tanazacq cu Abordarea istorică a Crezului, D-l  André Lossky cu Crezul în liturghie şi în Sfintele Taine, Pr. Marc-Antoine Costa de Beauregard cu Purcederea Sfântului Duh după Pr. Dumitru Stăniloae,  Job Getcha : Crezul în dialogul catolic-ortodox (Filioque…).

După un moment de întrebări şi răspunsuri, Înaltpreasfinţitul Părinte şi Mitropolit Iosif a concluzionat acest colocviu.

25 Ianuarie 2011

Actualităţi