5-6 mai 2012 – Pelerinaj la moaştele Sfântului Ioan Casian (Marsilia, Franţa)


Pelerinaj la moaştele Sfântului Ioan Casian (Marsilia, Franţa)

5-6 mai 2012

descarcă programul

Pelerinajul va începe sâmbătă, 5 mai, la ora 16:00, la biserica Sf Cannat, cu primirea participanţilor, unde va fi ţinută şi o conferinţă. La ora 20:00, la biserica Sf. Victor va avea loc primirea Delegaţiei Bisericii Ortodoxe Române, condusă de Înaltpreasfintitul Părinte Iosif, Mitropolitul Europei Occidentale şi Meridionale, de către Excelenţa Sa Monseniorul Georges Pontier, Arhiepiscopul Marsiliei. După primirea delegaţiei  se va oficia slujba vecerniei,  urmată de închinarea la Sf. moaşte ale Sfântului Ioan Casian, o scurtă prezentare istorică şi, apoi, coborârea în cripta mănăstirii. O cină va încheia prima parte a pelerinajului.

Duminică, 6 mai 2012, la Biserica Ortodoxă Română Sfintii Trei Ierarhi (Biserica St. Cannat les Prêcheurs), la ora 10:30 va începe Dumnezeiasca liturghie arhierească, urmată, la ora 13:30,  de o agapă şi de o invitaţie la discuţii libere cu părinţii episcopi.


Înscrieri:

Pr. Simeon (Mureşan)
Tel:        + 33 06.26.33.52.19 
Pr. Nicolae Dăgău
Tel:      + 33 06.46.89.40.31

1 Mai 2012

Actualităţi

Programul slujbei de înmormântare a Părintelui Constantin Tarziu

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 08 iulie 2018

Duminica a 6-a după Rusalii (Vindecarea slăbănogului din Capernaum)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 01 iulie 2018

Duminica a 5-a după Rusalii (Vindecarea celor doi demonizați din ținutul Gadarei)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Vineri 29 iunie 2018

Sfinții Apostoli Petru și Pavel

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 24 iunie 2018

†) Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul; (Sânzâienele – Drăgaica) ; †) Sfântul Niceta de Remesiana; Aducerea moaștelor Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 17 iunie 2018

Duminica a 3-a după Rusalii (Despre grijile vieții)

» citeste in continuare