5-6 mai 2012 – Pelerinaj la moaştele Sfântului Ioan Casian (Marsilia, Franţa)


Pelerinaj la moaştele Sfântului Ioan Casian (Marsilia, Franţa)

5-6 mai 2012

descarcă programul

Pelerinajul va începe sâmbătă, 5 mai, la ora 16:00, la biserica Sf Cannat, cu primirea participanţilor, unde va fi ţinută şi o conferinţă. La ora 20:00, la biserica Sf. Victor va avea loc primirea Delegaţiei Bisericii Ortodoxe Române, condusă de Înaltpreasfintitul Părinte Iosif, Mitropolitul Europei Occidentale şi Meridionale, de către Excelenţa Sa Monseniorul Georges Pontier, Arhiepiscopul Marsiliei. După primirea delegaţiei  se va oficia slujba vecerniei,  urmată de închinarea la Sf. moaşte ale Sfântului Ioan Casian, o scurtă prezentare istorică şi, apoi, coborârea în cripta mănăstirii. O cină va încheia prima parte a pelerinajului.

Duminică, 6 mai 2012, la Biserica Ortodoxă Română Sfintii Trei Ierarhi (Biserica St. Cannat les Prêcheurs), la ora 10:30 va începe Dumnezeiasca liturghie arhierească, urmată, la ora 13:30,  de o agapă şi de o invitaţie la discuţii libere cu părinţii episcopi.


Înscrieri:

Pr. Simeon (Mureşan)
Tel:        + 33 06.26.33.52.19 
Pr. Nicolae Dăgău
Tel:      + 33 06.46.89.40.31

1 Mai 2012

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 14 octombrie 2018

Sfânta Cuvioasă Parascheva de la Iași; Duminica a 21-a după Rusalii (a Sfinților Părinți de la Sinodul VII Ecumenic; Pilda Semănătorului; Rugăciunea lui Iisus)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 07 octombrie 2018

Duminica a 20-a după Rusalii (Învierea fiului văduvei din Nain)

» citeste in continuare

Referendum, în zilele de 6 şi 7 octombrie 2018

Să spunem DA familiei binecuvântate de Dumnezeu!

» citeste in continuare

Să spunem DA familiei binecuvântate de Dumnezeu!

Apelul Adunării Naţionale Bisericeşti pentru participarea la referendum în 6-7 octombrie 2018

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 30 septembrie 2018

Duminica a 19-a după Rusalii (Predica de pe munte- Iubirea vrăjmașilor)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 23 septembrie 2018

Duminica a 18-a după Rusalii (Pescuirea minunată)

» citeste in continuare