21-23 februarie 2011 - Vizita Înaltpreasfinţitului Părinte şi Mitropolit Iosif în Scoţia


Vizita Înaltpreasfinţitului Părinte şi Mitropolit Iosif în Scoţia

21-23 februarie 2011

În perioada 21-23 februarie 2011, Înaltpreasfinţitul Părinte şi Mitropolit Iosif se află în Scoţia, cu prilejul deschiderii oficiale a Biroului Consular din Edinburgh. Deschiderea Biroului Consular a avut loc ieri, 21 februarie, la ora 19.00. Au luat parte la eveniment Excelenţa Sa Dr. Ion Jinga, Ambasadorul României în Regatul Unit şi al Irlandei de Nord, Dr. Mihai Delcea, şeful noului Birou Consular, George Grubb, primarul oraşului Edinburgh, reprezentanţi ai autorităţilor locale, ai mediilor culturale, academice şi de afaceri.

Inaltpreasfinţitul Iosif are, de asemenea, programate o serie de întâlniri atât cu reprezentanţi  ai Bisericii Scoţiei, care au sprijinit misiunea Bisericii Ortodoxe Române, cât şi cu autorităţile locale. Principalele teme de discuţii vizează posibilitatea construirii unei biserici şi a unei mănăstiri româneşti pe teritoriul Scoţiei.

22 Februarie 2011

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 14 octombrie 2018

Sfânta Cuvioasă Parascheva de la Iași; Duminica a 21-a după Rusalii (a Sfinților Părinți de la Sinodul VII Ecumenic; Pilda Semănătorului; Rugăciunea lui Iisus)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 07 octombrie 2018

Duminica a 20-a după Rusalii (Învierea fiului văduvei din Nain)

» citeste in continuare

Referendum, în zilele de 6 şi 7 octombrie 2018

Să spunem DA familiei binecuvântate de Dumnezeu!

» citeste in continuare

Să spunem DA familiei binecuvântate de Dumnezeu!

Apelul Adunării Naţionale Bisericeşti pentru participarea la referendum în 6-7 octombrie 2018

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 30 septembrie 2018

Duminica a 19-a după Rusalii (Predica de pe munte- Iubirea vrăjmașilor)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 23 septembrie 2018

Duminica a 18-a după Rusalii (Pescuirea minunată)

» citeste in continuare