21-23 februarie 2011 - Vizita Înaltpreasfinţitului Părinte şi Mitropolit Iosif în Scoţia


Vizita Înaltpreasfinţitului Părinte şi Mitropolit Iosif în Scoţia

21-23 februarie 2011

În perioada 21-23 februarie 2011, Înaltpreasfinţitul Părinte şi Mitropolit Iosif se află în Scoţia, cu prilejul deschiderii oficiale a Biroului Consular din Edinburgh. Deschiderea Biroului Consular a avut loc ieri, 21 februarie, la ora 19.00. Au luat parte la eveniment Excelenţa Sa Dr. Ion Jinga, Ambasadorul României în Regatul Unit şi al Irlandei de Nord, Dr. Mihai Delcea, şeful noului Birou Consular, George Grubb, primarul oraşului Edinburgh, reprezentanţi ai autorităţilor locale, ai mediilor culturale, academice şi de afaceri.

Inaltpreasfinţitul Iosif are, de asemenea, programate o serie de întâlniri atât cu reprezentanţi  ai Bisericii Scoţiei, care au sprijinit misiunea Bisericii Ortodoxe Române, cât şi cu autorităţile locale. Principalele teme de discuţii vizează posibilitatea construirii unei biserici şi a unei mănăstiri româneşti pe teritoriul Scoţiei.

22 Februarie 2011

Actualităţi

Programul slujbei de înmormântare a Părintelui Constantin Tarziu

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 08 iulie 2018

Duminica a 6-a după Rusalii (Vindecarea slăbănogului din Capernaum)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 01 iulie 2018

Duminica a 5-a după Rusalii (Vindecarea celor doi demonizați din ținutul Gadarei)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Vineri 29 iunie 2018

Sfinții Apostoli Petru și Pavel

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 24 iunie 2018

†) Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul; (Sânzâienele – Drăgaica) ; †) Sfântul Niceta de Remesiana; Aducerea moaștelor Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 17 iunie 2018

Duminica a 3-a după Rusalii (Despre grijile vieții)

» citeste in continuare