21-23 februarie 2011 - Vizita Înaltpreasfinţitului Părinte şi Mitropolit Iosif în Scoţia


Vizita Înaltpreasfinţitului Părinte şi Mitropolit Iosif în Scoţia

21-23 februarie 2011

În perioada 21-23 februarie 2011, Înaltpreasfinţitul Părinte şi Mitropolit Iosif se află în Scoţia, cu prilejul deschiderii oficiale a Biroului Consular din Edinburgh. Deschiderea Biroului Consular a avut loc ieri, 21 februarie, la ora 19.00. Au luat parte la eveniment Excelenţa Sa Dr. Ion Jinga, Ambasadorul României în Regatul Unit şi al Irlandei de Nord, Dr. Mihai Delcea, şeful noului Birou Consular, George Grubb, primarul oraşului Edinburgh, reprezentanţi ai autorităţilor locale, ai mediilor culturale, academice şi de afaceri.

Inaltpreasfinţitul Iosif are, de asemenea, programate o serie de întâlniri atât cu reprezentanţi  ai Bisericii Scoţiei, care au sprijinit misiunea Bisericii Ortodoxe Române, cât şi cu autorităţile locale. Principalele teme de discuţii vizează posibilitatea construirii unei biserici şi a unei mănăstiri româneşti pe teritoriul Scoţiei.

22 Februarie 2011

Actualităţi

Pastorala Sfântului Sinod la prima duminică din Postul Naşterii Domnului din anul 2017

Privind însemnătatea Anului omagial al Sfintelor icoane, al iconarilor și pictorilor bisericești și a anului comemorativ Justinian Patriarhul şi al Apărătorilor ortodoxiei în timpul comunismului, în cuprinsul Patriarhiei Române

» citeste in continuare

Apel sprijin Manastirea Namur

Apel pentru sprijin la renovarea bisericii mănăstirii „Acoperământul Maicii Domnului” Namur, Belgia.

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 19 noiembrie 2017

Duminica a 26-a după Rusalii (Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 12 noiembrie 2017

Duminica a 25-a după Rusalii (Pilda samarineanului milostiv)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Miercuri 08 noiembrie 2017

Soborul Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 05 noiembrie 2017

Duminica a 22-a după Rusalii (Bogatul nemilostiv)

» citeste in continuare