Adunare AEOR (Paris, Franţa)


 Adunare AEOR (Paris, Franţa)

Duminică, 20 februarie 2011, Înaltpreasfinţitul Iosif a slujit Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Mitropolitană Sfinţii Arhangheli din Paris, împreună cu Înaltpreasfinţitul Adrian (Hritcu), arhiepiscop onorific, unde Pr. Jean Boboc (hirotonit preot în mai 2009) a primit binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Iosif pentru a primi spovedania credincioşilor.

După Sfânta Liturghie, a avut loc adunarea generală a asociaţiilor APCOR ( Asociaţia pentru Practica Cultului Ortodox Român) şi AEOR (Asociaţia Eparhia Ortodoxă Română a Europei Occidentale), adunare prezidată de Înaltpreasfinţitul Iosif. S-a discutat despre armonizarea statutelor asociaţiilor cultuale cu cele ale Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridionale.

Galerie foto

22 Februarie 2011

Actualităţi