Adunare AEOR (Paris, Franţa)


 Adunare AEOR (Paris, Franţa)

Duminică, 20 februarie 2011, Înaltpreasfinţitul Iosif a slujit Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Mitropolitană Sfinţii Arhangheli din Paris, împreună cu Înaltpreasfinţitul Adrian (Hritcu), arhiepiscop onorific, unde Pr. Jean Boboc (hirotonit preot în mai 2009) a primit binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Iosif pentru a primi spovedania credincioşilor.

După Sfânta Liturghie, a avut loc adunarea generală a asociaţiilor APCOR ( Asociaţia pentru Practica Cultului Ortodox Român) şi AEOR (Asociaţia Eparhia Ortodoxă Română a Europei Occidentale), adunare prezidată de Înaltpreasfinţitul Iosif. S-a discutat despre armonizarea statutelor asociaţiilor cultuale cu cele ale Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridionale.

Galerie foto

22 Februarie 2011

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 26 noiembrie 2017

Duminica a 30-a după Rusalii (Dregătorul bogat – Păzirea poruncilor)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Marţi 21 noiembrie 2017

(†) Intrarea în Templu a Maicii Domnului

» citeste in continuare

Pastorala Sfântului Sinod la prima duminică din Postul Naşterii Domnului din anul 2017

Privind însemnătatea Anului omagial al Sfintelor icoane, al iconarilor și pictorilor bisericești și a anului comemorativ Justinian Patriarhul şi al Apărătorilor ortodoxiei în timpul comunismului, în cuprinsul Patriarhiei Române

» citeste in continuare

Apel sprijin Manastirea Namur

Apel pentru sprijin la renovarea bisericii mănăstirii „Acoperământul Maicii Domnului” Namur, Belgia.

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 19 noiembrie 2017

Duminica a 26-a după Rusalii (Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 12 noiembrie 2017

Duminica a 25-a după Rusalii (Pilda samarineanului milostiv)

» citeste in continuare