6 martie 2011 - Seară Românească la Parohia românească Sfânta Parascheva şi Sfânta Genoveva din Paris (Franţa)


descarcă fişierul 

Seară Românească la Parohia românească Sfânta Parascheva şi Sfânta Genoveva

(Paris, Franţa)

 6 martie 2011 

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte şi Mitropolit Iosif, NEPSIS (Asociaţia tinerilor Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridioanale) vă invită duminică, 6 martie 2011, începand cu ora 17.00, la o seară romanească, în sprijinul construirii viitoarei  biserici  pentru Parohia Sfânta Parascheva şi Sfânta Genoveva, dar şi  în sprijinul Institutului Teologic Ortodox  Saint Serge.  Evenimentul va avea loc la Parohia românească Sfânta Parascheva şi Sfânta Genoveva din Paris (Saint-Sulpice, Crypte St-François, 35 rue Saint-Sulpice, 75006 Paris). Intrarea este liberă.

Din program 

17.00 – Expunere a Pr. Marc Antoine Costa de Beauregard despre marele teolog român Pr. Dumitru Stăniloae
- scurtă trecere în revistă despre România prin intermediul fotografiilor
18.00 – Vecernia în limba română şi franceză
18.45 – Debutul Serii Româneşti cu cântece şi platouri tradiţionale.
- în închiderea evenimentului se va oferi un cadou celui mai frumos program artistic.

1 Martie 2011