28 februarie 2011 - Un an de la înfiinţarea Nepsis - Marea Britanie


Un an de la înfiinţarea Nepsis - Marea Britanie

 28 februarie 2011

“Viaţa duhovnicească este viaţa activă, trezvitoare, volitivă, orientată spre Dumnezeu şi oameni –iar aici glasul raţiunii şi cerinţelor conştiinţei le aparţine locul întâi.“
Sf. Luca al Crimeii

Luni, 28 februarie 2011, Asociaţia tinerilor ortodocşi din Marea Britanie, NEPSIS UK, aflată sub binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Iosif, a împlinit un an de la înfiinţare. Asociaţia face parte din Frăţia Nepsis Arhiepiscopie, una dintre cele trei filiale ale Federaţiei Nepsis din Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale şi Meridionale. Numele federaţiei Nepsis provine dintr-un cuvânt grecesc care înseamnă trezvie.  Printre activităţile desfăşurate în acest prim an, enumerăm conferinţele Tinerii şi ispitele lumii contemporane, conferinţă susţinută de Pr. Constantin Necula. Omul creştin între obsesia succesului şi vocaţia sfinţeniei, Credinţa vie ca sursă inepuizabilă de certitudini irevocabile, două conferinţe susţinute de Protosinghel Ignatie Trif. Rugăciunea – experienţa vieţii veşnice, conferinţă ţinută de Pr. Arhimandrit Zaharia şi Maica Magdalena la Essex, în cadrul pelerinajului la Mănăstirea Sf. Ioan Botezătorul

Printre proiectele din anul 2011 amintim Congresul Nepsis UK, ce se va desfăşura la Londra, în luna mai.

La multi ani, Nepsis!

1 Martie 2011

Actualităţi