13 martie 2011 – Eveniment : Cinci duminici catehetice – film (Paris, Franţa)


descarcă afişele pdf

Eveniment : Cinci duminici catehetice – film (Paris, Franţa)

 13 martie 2011

La propunerea şi binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Iosif, Departamentul Cultural al Mtropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridionale vă propune un eveniment intitulat Cinci duminici catehetice – film, având ca subiect cele 10 porunci – Decalogul, eveniment ce se va desfăşura la Parohia Sf. Parascheva şi Sf. Genoveva din Paris (Saint-Sulpice, Crypte St-François, 35 rue Saint-Sulpice, 75006 Paris), începând cu orele 15.00. Catehezele vor fi secundate de vizionarea unei suite de filme Decalogul,  puse în scenă de către realizatorul polonez Krzysztof Kieślowski (1988), urmate, apoi,  de dezbateri la care vor participa teologi, filozofi, cineaşti şi oameni de ştinţă.

Cele Cinci duminici catehetice vor începe cu Duminica Ortodoxiei – prima duminică a Postului Mare (13.03.2011) şi se vor încheia în Duminica a V-a a Cuvioasei Maria Egipteanca (10.04.2011).

În colaborare cu Centrul de Coordonare Pedagogică, copiii vor beneficia şi ei, în acelaşi timp, de o cateheză – desen animat. După vizionarea desenelor animate vor avea loc discuţii libere între copii şi monitori (Pr. Mircea Filip, Dan Săvan, Ioana Căpităneanu, Anca Sav şi Alexandra Marinescu). Pe marginea celor vizionate vor avea loc şi mici ateliere de creaţie. 

Ciclul acestor duminici va fi deschis de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Iosif.

Sunteţi aşteptaţi cu toţii, clerici şi credincioşi. Cu sprijinul fiecărui participant o agapă va putea avea loc la sfârşitul întâlnirii. 

12 Martie 2011

Actualităţi

Programul slujbei de înmormântare a Părintelui Constantin Tarziu

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 08 iulie 2018

Duminica a 6-a după Rusalii (Vindecarea slăbănogului din Capernaum)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 01 iulie 2018

Duminica a 5-a după Rusalii (Vindecarea celor doi demonizați din ținutul Gadarei)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Vineri 29 iunie 2018

Sfinții Apostoli Petru și Pavel

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 24 iunie 2018

†) Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul; (Sânzâienele – Drăgaica) ; †) Sfântul Niceta de Remesiana; Aducerea moaștelor Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 17 iunie 2018

Duminica a 3-a după Rusalii (Despre grijile vieții)

» citeste in continuare