13 martie 2011 – Eveniment : Cinci duminici catehetice – film (Paris, Franţa)


descarcă afişul pdf

Eveniment : Cinci duminici catehetice – film (Paris, Franţa)

13 martie 2011

La  propunerea şi binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Iosif, Departamentul Cultural al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridionale vă propune un eveniment intitulat Cinci duminici catehetice – film, având ca subiect cele 10 porunci – Decalogul, eveniment ce se va desfăşura la Parohia Sf. Parascheva şi Sf. Genoveva din Paris (Saint-Sulpice, Crypte St-François, 35 rue Saint-Sulpice, 75006 Paris), începând cu orele 15.00. Catehezele vor fi secundate de vizionarea unei suite de filme Decalogul, puse în scenă de către realizatorul polonez Krzysztof Kieślowski (1988), urmate, apoi,  de dezbateri la care vor participa teologi, filozofi, cineaşti şi oameni de ştinţă. 
Cele Cinci duminici catehetice  vor începe cu Duminica ortodoxiei – prima duminică a Postului Mare (13.03.2011 ) şi se vor încheia în Duminica a V-a a Cuvioasei Maria Egipteanca (10.04.2011).

În colaborare cu Centrul de Coordonare Pedagogică, copiii vor beneficia şi ei, în acelaşi timp, de o cateheză – desen animat. După vizionarea desenelor animate vor avea loc discuţii libere între copii şi monitori (Dan Săvan, Ioana Căpităneanu, Anca Sav şi Alexandra Marinescu). Pe marginea celor vizionate vor avea loc şi mici ateliere de creaţie. 
Ciclul acestor duminici va fi deschis de către Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Iosif.

Sunteţi aşteptaţi cu toţii, clerici şi credincioşi.Cu sprijinul fiecărui participant o agapă va putea avea loc la sfârşitul întâlnirii. 

4 Martie 2011

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 21 ianuarie 2018

Duminica a 32-a după Rusalii (a lui Zaheu)

» citeste in continuare

Ambasadoarea Franţei în România în vizită la Patriarhia Română

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 14 ianuarie 2018

Duminica a 29-a după Rusalii (a Vindecării celor zece leproși)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 07 ianuarie 2018

†) Soborul Sfântului Proroc Ioan Botezătorul și Înaintemergătorul Domnului. Duminica după Botezul Domnului (Începutul Propovăduirii Domnului)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Sâmbătă 06 ianuarie 2018

Botezul Domnului – Epifania

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Luni 01 ianuarie 2018

Tăierea Împrejur cea după Trup a Domnului; Sfântul Vasile cel Mare, arhiep. Cezareei Capadociei

» citeste in continuare