Program Cultura (Cinci duminici catehetice/film)


Program Cultura (Cinci duminici catehetice/film)

 Cuvântul lui Dumnezeu – Dumnezeu ne invită să-L facem cultura noastră

...cultivând cuvântul lui Dumnezeu, cultivăm în noi sămânţa vieţii

 ... până la urmă cultura este ceva ce cultivăm.  Dar atenţie, fiindcă ce cultivăm asta şi devenim.

Ieromonah Rafail Noica

13 martie 2011 Prima duminică a Postului Mare – a Ortodoxiei

Avant propos susţinut de D-l Philippe Palini (fragment)  ...În afara Bisericii, arta este terenul sensibil prin excelenţă, unde sufletul cultivat învaţă să se raporteze le Dumnezeu şi la aproapele său; în manifestările sale cele mai înalte, în  performanţele sale cele mai sincere, în eforturile sale cele mai nobile, prin capacitatea sa de a atinge inimile în intimitatea şi în adâncul lor, de a da naştere celor mai trainice sentimente, de a forma gustul şi viziunea pentru ceea ce este şi ce nu este frumos,  de a orienta sufletul prin emoţie şi prin harismă, arta amplifică, face să rezoneze în noi substanţa cu care se hrăneşte, viziunea sau căutarea pe care ne-o propune...

Masa rotundă: Înaltpreasfinţitul Părinte IOSIF, mitropolit al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridionale; Şerban BOUREANU – regizor şi director tehnic al Theatre de la Ville din Paris;  Pr. Diacon Octavian DABIJA - actor.

În discuţie:  Prima poruncă: Eu sunt Domnul Dumnezeul tău; să nu ai alţi dumnezei în afară de mine.  Vizionare Decalog 1

20 martie 2011 A doua duminică a Postului Mare – a Sf. Grigore Palama

Masa rotundă: Pr. Yves DULAC – consilier al Departamentului Misiune, profesor universitar de filosofie;  Laurent KLOEBLE – informatician, membru al Grupului de dialog între evrei şi creştinii ortodocşi; Nicolas STANCIU – autor-realizator foto şi video numeric.

În discuţie:  A zecea poruncă: Să nu pofteşti nimic din ce este al aproapelui tău.  Vizionare  Decalog 10.

27 martie 2011 A treia duminică a Postului Mare – a Sfintei Cruci

Masa rotundă: Pr. Prot. Marc Antoine COSTA DE BEAUREGARD – consilier în Departamentul Comunicare; doctor în teologie şi profesor agregat. Philippe PALINI– eseist, jurnalist, scriitor, romancier. Eugen LEAHU – inginer în imagine; regizor.

În discuţie: A şaptea poruncă: Să nu fii desfrânat. Vizionare Decalog 2.

3 aprilie 2011 A patra duminică a Postului Mare – a Sfântului Ioan Scărarul

Masa rotundă: Pr Jean BOBOC – consilier al Departamentului de Bioetică; chirurg, cercetător; membru al Comisiei Biserică şi Societate din AEOF.  Yvon BERTORELLO– scenarist, jurnalist; autor-realizator de film documentar (ultimul film: Mont Athos – la  république des moines).

În discuţie : A şasea poruncă : Să nu ucizi. Vizionare Decalog 5

10 aprilie 2011  A cincea duminică din Postul Mare – a Sfintei Maria Egipteanca

Masa rotundă : Pr. Răzvan IONESCU – consilier Departamentul Teologie şi Ştiinţă ; dr. în inginerie medicală. Iulian NEGULESCU – actor.

În discuţie : A patra poruncă : Adu-ţi aminte de ziua Domnului şi o cinsteşte. Vizionare Decalog 3

Mediator permanent al Programului Cinci duminici catehetice/film: Pr. Emilian MARINESCU- consilier în Departamentul Cultural.

Cateheza copiiilor cuprinde, într-o primă parte, vizionarea de filme-desen animat, urmată de discuţii libere între copii şi mediatori. În partea a doua au loc ateliere tematice.

În prima duminică toţi copiii au urmărit filmul de desen animat Moise şi cele zece porunci (Le Prince d'Egypte), pentru ca, apoi, să modeleze fiecare, troiţe din lut. A doua duminică au vizionat Viaţa lui Hristos (Le miracle de Jesus) şi au continuat atelierul prin pictarea troiţelor. De asemenea, au pus în practică Pilda Semănătorului, plantând fiecare copil câteva seminţe de grâu.

Pentru a treia duminică, moderatorii au pregătit, pe lângă vizionarea unui nou desen animat – Pe urmele apostolilor (Les grands Héros et Récits de la Bible – Les Apôtres)- o iniţiere în pictarea de frescă ( aici: o pânză), cu tema Hristos în mijlocul copiiilor.  Invitat Dan Săvan.

Coordonator permanent : Alexandra Sav Marinescu

23 Martie 2011

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 21 ianuarie 2018

Duminica a 32-a după Rusalii (a lui Zaheu)

» citeste in continuare

Ambasadoarea Franţei în România în vizită la Patriarhia Română

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 14 ianuarie 2018

Duminica a 29-a după Rusalii (a Vindecării celor zece leproși)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 07 ianuarie 2018

†) Soborul Sfântului Proroc Ioan Botezătorul și Înaintemergătorul Domnului. Duminica după Botezul Domnului (Începutul Propovăduirii Domnului)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Sâmbătă 06 ianuarie 2018

Botezul Domnului – Epifania

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Luni 01 ianuarie 2018

Tăierea Împrejur cea după Trup a Domnului; Sfântul Vasile cel Mare, arhiep. Cezareei Capadociei

» citeste in continuare