23 martie 2011 - Dialog între Preşedintele Senatului Francez şi reprezentanţii cultelor din Franţa


Dialog între Preşedintele Senatului Francez şi reprezentanţii cultelor din Franţa

23 martie 2011

Preşedintele Senatului Franţei, Domnul Gérard LARCHER a invitat ieri, 23 martie 2011, pe membrii Conferinţei Responsabililor de Cult din Franţa (CRCF), la sediul Senatului Franţei pentru un mic dejun.

Preşedintele LARCHER a avut un schimb verbal cu membrii CRCF (fondată în noiembrie 2011), dorind să împărtăşească cu aceştia puncte de vedere şi opinii pe diferite aspecte legate de experienţa  religiilor existente pe teritorul Franţei. Importanţa toleranţei interreligioase şi a dialogului permanent, de încredere, într-un climat al respectului, al cunoaşterii şi al recunoaşterii reciproce a fost subliniată de toți cei prezenţi la întâlnire. De asemenea au fost reafirmate importanţa religiilor, elemente esenţiale ale societăţii franceze şi rolul lor cu valorile de toleranţă pe care ele îl predică ca factor de pace şi de progres.

Biserica Ortodoxă a fost reprezentată, alături de celelalte culte religioase, de Înaltpreasfinţitul Emmanuel, preşedintele Adunării Episcopilor Ortodocşi din Franţa (AEOF) şi de Înaltpreasfinţitul Iosif, părinte şi mitropolit al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridionale şi secretar  AEOF, precum şi de domnul Carol Saba, purtator de cuvânt şi responsabil al departamentului de Comunicare AEOF.

Preşedintele Senatului a făcut publică o declaraţie în urma acestei întâlniri.

24 Martie 2011

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Marţi 21 noiembrie 2017

(†) Intrarea în Templu a Maicii Domnului

» citeste in continuare

Pastorala Sfântului Sinod la prima duminică din Postul Naşterii Domnului din anul 2017

Privind însemnătatea Anului omagial al Sfintelor icoane, al iconarilor și pictorilor bisericești și a anului comemorativ Justinian Patriarhul şi al Apărătorilor ortodoxiei în timpul comunismului, în cuprinsul Patriarhiei Române

» citeste in continuare

Apel sprijin Manastirea Namur

Apel pentru sprijin la renovarea bisericii mănăstirii „Acoperământul Maicii Domnului” Namur, Belgia.

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 19 noiembrie 2017

Duminica a 26-a după Rusalii (Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 12 noiembrie 2017

Duminica a 25-a după Rusalii (Pilda samarineanului milostiv)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Miercuri 08 noiembrie 2017

Soborul Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil

» citeste in continuare