23 martie 2011 - Dialog între Preşedintele Senatului Francez şi reprezentanţii cultelor din Franţa


Dialog între Preşedintele Senatului Francez şi reprezentanţii cultelor din Franţa

23 martie 2011

Preşedintele Senatului Franţei, Domnul Gérard LARCHER a invitat ieri, 23 martie 2011, pe membrii Conferinţei Responsabililor de Cult din Franţa (CRCF), la sediul Senatului Franţei pentru un mic dejun.

Preşedintele LARCHER a avut un schimb verbal cu membrii CRCF (fondată în noiembrie 2011), dorind să împărtăşească cu aceştia puncte de vedere şi opinii pe diferite aspecte legate de experienţa  religiilor existente pe teritorul Franţei. Importanţa toleranţei interreligioase şi a dialogului permanent, de încredere, într-un climat al respectului, al cunoaşterii şi al recunoaşterii reciproce a fost subliniată de toți cei prezenţi la întâlnire. De asemenea au fost reafirmate importanţa religiilor, elemente esenţiale ale societăţii franceze şi rolul lor cu valorile de toleranţă pe care ele îl predică ca factor de pace şi de progres.

Biserica Ortodoxă a fost reprezentată, alături de celelalte culte religioase, de Înaltpreasfinţitul Emmanuel, preşedintele Adunării Episcopilor Ortodocşi din Franţa (AEOF) şi de Înaltpreasfinţitul Iosif, părinte şi mitropolit al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridionale şi secretar  AEOF, precum şi de domnul Carol Saba, purtator de cuvânt şi responsabil al departamentului de Comunicare AEOF.

Preşedintele Senatului a făcut publică o declaraţie în urma acestei întâlniri.

24 Martie 2011

Actualităţi