4 aprilie 2011 - Adunarea Episcopilor Ortodocși din Elveția (Chambesy, Elveţia)


Adunarea Episcopilor Ortodocși din Elveția (Chambesy, Elveţia)

4 aprilie 2011

Luni 4 aprilie 2011,  Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Iosif va participa la Adunarea Episcopilor Ortodocși din Elveția care va fi prezidată de Înaltpreasfințitului Mitropolit Ieremia (Patriarhia Ecumenică). Adunarea a fost înfiinţată în 4 martie 2011, unde mai mulţi responsabili ai comunităţilor ortodoxe din Elveţia s-au reunit la Centrul Ortodox al Patriarhiei Ecumenice, la Chambesy, şi au decis înfiinţarea Adunării Episcopilor Ortodocşi din Elveţia.

Adunarea este formată din Înaltpreasfinţitul Mitropolit Ieremia (Patriarhia Ecumenică), Înaltpreasfinţitul Mitropolit Ioan al Europei Occidentale şi centrale (Patriarhia Antiohiei), Preasfinţitul Episcop Nestor de Chersones (Patriarhia Moscovei), Episcopul Mihail (Biserica Rusă fără frontiere), Episcopul Constantin al Europei Centrale (Patriarhia Serbiei) şi Înaltpreasfinţitul Mitropolit Iosif al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridionale (Patriarhia Română). 

2 Aprilie 2011

Actualităţi