4 aprilie 2011 - Adunarea Episcopilor Ortodocși din Elveția (Chambesy, Elveţia)


Adunarea Episcopilor Ortodocși din Elveția (Chambesy, Elveţia)

4 aprilie 2011

Luni 4 aprilie 2011,  Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Iosif va participa la Adunarea Episcopilor Ortodocși din Elveția care va fi prezidată de Înaltpreasfințitului Mitropolit Ieremia (Patriarhia Ecumenică). Adunarea a fost înfiinţată în 4 martie 2011, unde mai mulţi responsabili ai comunităţilor ortodoxe din Elveţia s-au reunit la Centrul Ortodox al Patriarhiei Ecumenice, la Chambesy, şi au decis înfiinţarea Adunării Episcopilor Ortodocşi din Elveţia.

Adunarea este formată din Înaltpreasfinţitul Mitropolit Ieremia (Patriarhia Ecumenică), Înaltpreasfinţitul Mitropolit Ioan al Europei Occidentale şi centrale (Patriarhia Antiohiei), Preasfinţitul Episcop Nestor de Chersones (Patriarhia Moscovei), Episcopul Mihail (Biserica Rusă fără frontiere), Episcopul Constantin al Europei Centrale (Patriarhia Serbiei) şi Înaltpreasfinţitul Mitropolit Iosif al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridionale (Patriarhia Română). 

2 Aprilie 2011

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Marţi 21 noiembrie 2017

(†) Intrarea în Templu a Maicii Domnului

» citeste in continuare

Pastorala Sfântului Sinod la prima duminică din Postul Naşterii Domnului din anul 2017

Privind însemnătatea Anului omagial al Sfintelor icoane, al iconarilor și pictorilor bisericești și a anului comemorativ Justinian Patriarhul şi al Apărătorilor ortodoxiei în timpul comunismului, în cuprinsul Patriarhiei Române

» citeste in continuare

Apel sprijin Manastirea Namur

Apel pentru sprijin la renovarea bisericii mănăstirii „Acoperământul Maicii Domnului” Namur, Belgia.

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 19 noiembrie 2017

Duminica a 26-a după Rusalii (Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 12 noiembrie 2017

Duminica a 25-a după Rusalii (Pilda samarineanului milostiv)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Miercuri 08 noiembrie 2017

Soborul Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil

» citeste in continuare