1-5 iunie 2011 - Festival anual "De dragul frumosului" (Paris, Franţa)


 De dragul frumosului

- festival anual -

Venim în lume nu ca şi creatori – ai unei lumi deja perfect create – ci în calitate de cultivatori ai frumosului. Cultura este ceva ce cultivăm, ne spune Ieromonahul Rafail Noica. Cuvântul lui Dumnezeu – Dumnezeu ne invită să-L facem cultura noastră.” Cultivăm „cuvântul de viaţă, cuvântul harului, cuvântul energiei creatoare. (Cultura Duhului - Ieromonah Rafail Noica).

Dorim să dăm curs – şi cursivitate – aşteptărilor Înaltpreasfinţiei Sale Părintelui nostru Mitropolit Iosif, propunând în fiecare an, în perioada sărbătorii Înălţării Domnului (înscrisă în calendarul civil şi al vacanţelor şcolare în Franţa), un festival care să readucă în actualitate – şi în conştiinţele noastre – valori culturale care hrănesc şi îmbogăţesc trecerea noastră prin această viaţă.

Festivalul  De dragul frumosului   ediţia I       (1-5 iunie 2011)

Anul 2011 este declarat de către Patriarhia Română an omagial al Tainelor Botezului şi Cununiei. De aceea, festivalul se sprijină pe aceste două tematici pentru a-şi deschide porţile artiştilor şi iubitorilor de frumos. Nu ne vom concentra doar asupra manifestărilor culturale legate de tradiţia poporului român, ci vom avea ca invitaţi şi artişti contemporani, români, francezi şi de alte neamuri.

Festivalul va fi deschis miercuri 1 iunie, cu Vecernia sărbatorii Înălţării Domnului, la reşedinţa mitropolitană de la Limours, şi se va încheia în acelaşi loc printr-un cuvânt concluziv al Înaltpreasfinţitului Iosif în seara zilei de duminică 5 iunie. Locurile de desfăşurare a manifestării vor fi, între altele, Institutul Cultural Român, Ambasada României, Musée des Invalides, Cinematograful Latina, Catedrala mitropolitană Sfinţii Arhangheli, Parohia Sfânta Parascheva şi Sfânta Genoveva.
Evenimentele festivalului vor îmbina conferinţe şi dezbateri pe tema Botezului şi a Cununiei, cu spectacole de teatru, lectură de texte inedite, vizionare de filme, expoziţii de sculptură, ceramică, pictură şi fotografie, concerte de muzică clasică şi tradiţională.

Vor fi prezente în egală măsură parohiile, mânăstirile şi atelierele de artă din Mitropolia Ortodoxă Română din Europa Occidentală şi Meridională, precum şi invitaţi din afara Mitropoliei. Cu sprijinul Centrului Naţional pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale, vom avea în mijlocul nostru grupuri tradiţionale din Bistriţa-Năsăud şi din Mehedinţi, ce vor pune „în scenă” obiceiuri de nuntă. Vom încerca să prezentăm şi grupuri tradiţionale ale celorlalte popoare din cadrul Mitropoliei.

Una din zilele festivalului va fi dedicată unui târg de artă populară, artă religioasă şi obiecte de cult. Această sărbătoare câmpenească va permite, de asemenea, participanţilor, să aprecieze arta culinară românească şi franceză.

Ducerea la bun sfârşit a acestei manifestări culturale este tributară şi ajutorului dumneavoastră. Orice participare materială sau financiară este binevenită. Puteţi concretiza acest sprijin trimiţând donaţiile dumneavoastră pe adresa Mitropoliei, în contul Asociaţiei Art-Ville-Vie, creată pentru susţinerea activităţii culturale a eparhiei.

Coordonatele bancare sunt :

Asociaţia ART-VILLE-VIE – Departamentul cultural  /  BNP PARIBAS – Agenţia Nemours
Cod IBAN : FR76 3000 4008 4700 0100 4112 143   Cod BIC : BNPAFRPPMEL

Acest festival trebuie să se nască, „de dragul frumosului”, trebuie să crească şi să ne crească, în numele Frumosului ; credem cu fermitate că expresia artistică hrăneşte în mod minunat înţelegerea duhovnicească şi că iubirea frumosului dumnezeiesc locuieşte tainic în inima fiecăruia dintre noi.

Din încredinţarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit IOSIF,
Preot Emilian MARINESCU
Consilier cultural

3 Mai 2011

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 26 noiembrie 2017

Duminica a 30-a după Rusalii (Dregătorul bogat – Păzirea poruncilor)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Marţi 21 noiembrie 2017

(†) Intrarea în Templu a Maicii Domnului

» citeste in continuare

Pastorala Sfântului Sinod la prima duminică din Postul Naşterii Domnului din anul 2017

Privind însemnătatea Anului omagial al Sfintelor icoane, al iconarilor și pictorilor bisericești și a anului comemorativ Justinian Patriarhul şi al Apărătorilor ortodoxiei în timpul comunismului, în cuprinsul Patriarhiei Române

» citeste in continuare

Apel sprijin Manastirea Namur

Apel pentru sprijin la renovarea bisericii mănăstirii „Acoperământul Maicii Domnului” Namur, Belgia.

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 19 noiembrie 2017

Duminica a 26-a după Rusalii (Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 12 noiembrie 2017

Duminica a 25-a după Rusalii (Pilda samarineanului milostiv)

» citeste in continuare