Întâlnire duhovnicească cu preoţii din Protopopiatul Angliei şi cu familile lor


Întâlnire duhovnicească cu preoţii din Protopopiatul Angliei şi cu familile lor

În zilele de 8-9 aprilie are loc la Ilam, Anglia, o întâlnire duhovnicească cu preoţii din Protopopiatul Angliei şi cu familile lor. La acest eveniment participă Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Iosif împreună cu Preasfinţitul Părinte Episcop-vicar Marc.

Întâlnirea se desfăşoară pe parcursul a două zile, iar cei prezenţi vor avea ocazia să vorbească şi să pună întrebări celor doi ierarhi. 

Vineri, după deschiderea oficială făcută de către Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Iosif, va lua cuvântul Pr. Jeremy FitzGerald-Thomson (Parohia Manchester) şi va vorbi despre Evoluţia istorică a creştinismului organizat în insulele britanice şi provocările Bisericii Ortodoxe. Prof. Andreas Andreopoulos de la Universitatea din  Winchester va face un scurt studiu introductiv despre Icoane. Pr. Liviu Barbu (Parohia Norwich) va face o prezentare despre Taina Sfântului Botez. La orele 17:30 va avea loc  Denia Acatistului Buneivestiri.

Sâmbătă, după dumnezeiasca Liturghie prezidată de Preasfinţitul Părinte Episcop-vicar Marc în cadrul căreia va avea loc hirotonia întru diacon a unui teolog pentru Parohia de la Bristol, Pr. Ioan Sarpe (Parohie Londra II) va vorbi celor prezenţi despre Taina Sfintei Cununii. Se va face un pelerinaj la chilia Sf. Bertram (sfânt englez din sec. VIII), după care va avea loc o sesiune de concluzii pe marginea temelor studiate.

7 Aprilie 2011

Actualităţi

Programul slujbei de înmormântare a Părintelui Constantin Tarziu

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 08 iulie 2018

Duminica a 6-a după Rusalii (Vindecarea slăbănogului din Capernaum)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 01 iulie 2018

Duminica a 5-a după Rusalii (Vindecarea celor doi demonizați din ținutul Gadarei)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Vineri 29 iunie 2018

Sfinții Apostoli Petru și Pavel

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 24 iunie 2018

†) Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul; (Sânzâienele – Drăgaica) ; †) Sfântul Niceta de Remesiana; Aducerea moaștelor Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 17 iunie 2018

Duminica a 3-a după Rusalii (Despre grijile vieții)

» citeste in continuare