Întâlnire duhovnicească cu preoţii din Protopopiatul Angliei şi cu familile lor


Întâlnire duhovnicească cu preoţii din Protopopiatul Angliei şi cu familile lor

În zilele de 8-9 aprilie are loc la Ilam, Anglia, o întâlnire duhovnicească cu preoţii din Protopopiatul Angliei şi cu familile lor. La acest eveniment participă Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Iosif împreună cu Preasfinţitul Părinte Episcop-vicar Marc.

Întâlnirea se desfăşoară pe parcursul a două zile, iar cei prezenţi vor avea ocazia să vorbească şi să pună întrebări celor doi ierarhi. 

Vineri, după deschiderea oficială făcută de către Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Iosif, va lua cuvântul Pr. Jeremy FitzGerald-Thomson (Parohia Manchester) şi va vorbi despre Evoluţia istorică a creştinismului organizat în insulele britanice şi provocările Bisericii Ortodoxe. Prof. Andreas Andreopoulos de la Universitatea din  Winchester va face un scurt studiu introductiv despre Icoane. Pr. Liviu Barbu (Parohia Norwich) va face o prezentare despre Taina Sfântului Botez. La orele 17:30 va avea loc  Denia Acatistului Buneivestiri.

Sâmbătă, după dumnezeiasca Liturghie prezidată de Preasfinţitul Părinte Episcop-vicar Marc în cadrul căreia va avea loc hirotonia întru diacon a unui teolog pentru Parohia de la Bristol, Pr. Ioan Sarpe (Parohie Londra II) va vorbi celor prezenţi despre Taina Sfintei Cununii. Se va face un pelerinaj la chilia Sf. Bertram (sfânt englez din sec. VIII), după care va avea loc o sesiune de concluzii pe marginea temelor studiate.

7 Aprilie 2011

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 14 ianuarie 2018

Duminica a 29-a după Rusalii (a Vindecării celor zece leproși)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 07 ianuarie 2018

†) Soborul Sfântului Proroc Ioan Botezătorul și Înaintemergătorul Domnului. Duminica după Botezul Domnului (Începutul Propovăduirii Domnului)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Sâmbătă 06 ianuarie 2018

Botezul Domnului – Epifania

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Luni 01 ianuarie 2018

Tăierea Împrejur cea după Trup a Domnului; Sfântul Vasile cel Mare, arhiep. Cezareei Capadociei

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 31 decembrie 2017

Duminica după Nașterea Domnului (a Dumnezeieștilor părinți David împăratul,Iosif logodnicul şi Iacov fratele Domnului) (Fuga în Egipt)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Miercuri 27 decembrie 2017

Sf. Apostol, Întâiul Mucenic și Arhidiacon Ștefan

» citeste in continuare