10 septembre 2010 - Pelerinaj anual ortodox - Închinarea la sfintele moaşte ale Sf. Clodoald


Pelerinaj anual ortodox -  Închinarea la sfintele moaşte ale Sf. Clodoald

10 septembre 2010 

Parohia ortodoxă Sf. Gherman şi Sf. Clodoald din Louveciennes, Franţa, vă invită, sâmbătă, 10 septembrie 2010, la ora 17,  să participaţi la o rugăciune de mijlocire către Sf. Clodoald, la Biserica Saint-Cloud (14, place Charles-de-Gaulle, 92210 Saint-Cloud, Franţa). Fiecare poate aduce pomelnice şi ofrande sub formă de bani, pâine, vin, ulei, făină, lumânări.

Sinaxar : Sf. Clodoald s-a născut în anul 515 d.H. şi a fost fiul regelui Clodomir şi nepotul lui Clovis şi al Sfintei Clotilda. După moartea regelui, cei doi fraţi ai regelui, Childerbert de Paris şi Clotaire de Soissons îi ucid pe fraţii lui Clodoald, pentru ca aceştia să nu devină succesorii lui Clodomir. Micul Clodoald, în vârstă de numai doi ani, scapă în mod miraculos de masacru şi creşte la o mănăstire, devenind apoi călugăr şi preferând viaţa monahală lângă un sfânt călugăr, pe nume Severin, care trăia solitar şi în rugăciune, într-un schit de la marginea Parisului. Mai târziu părăseşte Parisul şi se retrage în Provence, unde îşi construieşte o chilie mică. Intr-o zi, un sărac a venit la chilie, dar Clodoald  neavând nici bani, nici mâncare, i-a dăruit haina sa monahală. În noaptea următoare, miraculos, primeşte înapoi haina monahală din mâinile săracului, însă haina avea o lumină şi o strălucire aparte. Revenind în împrejurimile Parisului, Clodoald este făcut preot de către Eusebiu, episcop al oraşului. Se retrage apoi pe o colină în lungul Senei, la câţiva kilometri de Paris, într-un loc care se numea Nogent, dar care, mai târziu, se va numi Saint Cloud (Sfântul Clodoald). După ce trăieşte câtva timp singur, construieşte o mănăstire, devenind, astfel, dependent de Episcopia Parisului. Moartea sa, la 7 septembrie 560, este urmată de multe minuni. Sfintele moaşte ale Sfântului Clodoald se păstrează şi astăzi în biserica Saint Cloud din localitatea Saint Cloud, Franţa.

Informaţii suplimentare:

Tel. 0033 (0)1 39 69 73 81; 0033 (0)6 60 20 41 64

Email: marcantoine.costa@neuf.fr

9 August 2011

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 14 octombrie 2018

Sfânta Cuvioasă Parascheva de la Iași; Duminica a 21-a după Rusalii (a Sfinților Părinți de la Sinodul VII Ecumenic; Pilda Semănătorului; Rugăciunea lui Iisus)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 07 octombrie 2018

Duminica a 20-a după Rusalii (Învierea fiului văduvei din Nain)

» citeste in continuare

Referendum, în zilele de 6 şi 7 octombrie 2018

Să spunem DA familiei binecuvântate de Dumnezeu!

» citeste in continuare

Să spunem DA familiei binecuvântate de Dumnezeu!

Apelul Adunării Naţionale Bisericeşti pentru participarea la referendum în 6-7 octombrie 2018

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 30 septembrie 2018

Duminica a 19-a după Rusalii (Predica de pe munte- Iubirea vrăjmașilor)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 23 septembrie 2018

Duminica a 18-a după Rusalii (Pescuirea minunată)

» citeste in continuare