5 noiembrie 2011 - Deschiderea Centrului Ortodox de Studii şi Cercetări "Dumitru Stăniloae" (Paris, Franţa)


Deschiderea Centrului  Ortodox de Studii şi Cercetări "Dumitru Stăniloae"

5 noiembrie 2011

Sâmbătă 5 noiembrie 2011, la ora 9.30, la Catedrala Ortodoxă Română Sfinţii Arhangheli (9, rue Jean de Beauvais, 75005, Paris) va avea loc deschiderea Centrului Ortodox de Studii şi Cercetări "Dumitru Stăniloae".

Centrul de Studii şi Cercetări "Dumitru Stăniloae" este o instituţie de cultură şi spiritualitate, fondată în 2008 printr-o decize a Sinodului Mitropolitan al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridionale.  Inaugurat în iulie 2009 de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel al Bisericii Ortodoxe Române, cu sediul la Catedrala Mitropolitană Ortodoxă Română din Paris, Centrul "Dumitru Stăniloae" este un centru de cercetare, formare şi de gândire, destinat instruirii permanente a clericilor din eparhia noastră,  dar şi pentru formarea cateheţilor si a laicilor doritori de a ajuta biserica. Are de asemenea, ca scop, de a conduce proiecte editoriale (de ex. traduceri din autori români), de a face cunoscută opera teologică a părintelui Dumitru Stăniloae ca şi experienţa spirituală proprie ortodoxiei româneşti. În plus,  propune efectuarea de cercetări în teologie şi antropologie ortodoxă, precum şi o reflecţie asupra problemelor contemporane din domeniul moral, etic, bioetic şi ecologic.  Pentru realizarea acestora, centrul va organiza Universitatea de Vară a Mitropolie, iar in timpul anului se vor organiza cursuri de iniţiere şi perfecţionare, seminarii, conferinţe, colocvii, pelerinaje. 

Centrul e împărţit în trei secţiuni, fiecare cu mai multe ramuri: teologie (studii biblice, patristică, teologie şi ştiinţă, studii canonice şi juridice, antropologie şi ştiinţe...), spiritualitate (studii liturgice, filocalie, misiune pastorală şi catehetică...) şi cultură (filosofia religiilor, literatură de inspiraţie creştină, studii de muzică...).

Program

07.00 Dumnezeiasca Liturghie

09.30 Conferinţe sustinute de Pr. Marc Antoine Costa de Beauregard şi Pr. Gérard Reynaud

12.00 Interveţia Doamnei Stăniloae-Ionescu care va vorbi despre tatăl domniei sale, Pr. Prof. Dumitru Stăniloae, urmată de prezentarea vieţii şi operei părintelui Dumitru Stăniloae de către Pr. Jean Boboc

13.15 Pauză de prânz

14.30 Prezentarea Centrului "Dumitru Stăniloae" de către Înaltpreasfinţitul Părinte Iosif, urmată de prezentarea secţiunilor şi a departamentelor de către directorii responsabili

Contact şi informaţii :

Pr. Răzvan IONESCU: +33 6 84 59 40 30  

Pr. Yves DULAC: + 33 6 84 20 95 57

Tel. +33 1 64 91 59 24, Fax +33 1 64 91 26 83 

E-mail: coerds@mitropolia.eu

28 Octombrie 2011

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 26 noiembrie 2017

Duminica a 30-a după Rusalii (Dregătorul bogat – Păzirea poruncilor)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Marţi 21 noiembrie 2017

(†) Intrarea în Templu a Maicii Domnului

» citeste in continuare

Pastorala Sfântului Sinod la prima duminică din Postul Naşterii Domnului din anul 2017

Privind însemnătatea Anului omagial al Sfintelor icoane, al iconarilor și pictorilor bisericești și a anului comemorativ Justinian Patriarhul şi al Apărătorilor ortodoxiei în timpul comunismului, în cuprinsul Patriarhiei Române

» citeste in continuare

Apel sprijin Manastirea Namur

Apel pentru sprijin la renovarea bisericii mănăstirii „Acoperământul Maicii Domnului” Namur, Belgia.

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 19 noiembrie 2017

Duminica a 26-a după Rusalii (Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 12 noiembrie 2017

Duminica a 25-a după Rusalii (Pilda samarineanului milostiv)

» citeste in continuare