Sărbătoarea Zilei Naţionale a României la Marsilia (Franţa)


Sărbătoarea Zilei Naţionale a României  la Marsilia 

Pr. Nicolae DĀGĀU -Pr. slujitor  al Parohiei „ Sf. Trei Ierarhi” din Marsilia ne infomează că, duminică 27 noiembrie 2011, credincioşii Parohiei Ortodoxe Române „Sf. Trei Ierarhi” din Marsilia, au sărbătorit Ziua Natională. 

"După săvârşirea Sfintei Liturghii şi a slujbei parastasului pentru eroii neamului, a fost prezentată celor prezenţi, importanţa zilei de 1 decembrie 1918  precum şi rolul Bisericii în istoria poporului român şi în făurirea Unirii celei Mari.

Apoi, un moment cultural artistic, organizat de actriţa Emilia Pop împreună cu credincioşi ai parohiei, ne-a făcut să ne aducem aminte de marii clasici .

Agapa cu mâncăruri tradiţionale româneşti de post a încheiat sărbătoarea noastră."

 

 

1 Decembrie 2011