Copiii în slujba copiiilor - Minifestival de artă pentru copii


 Copiii în slujba copiiilor

Minifestival de artă pentru copii

Cu binecuvântarea şi la iniţiativa Înaltpreasfinţiei Sale Părintele Mitropolit IOSIF, în cadrul Mitropoliei noastre vor fi constituite o corală de copii, o orchestră de copii şi un grup de teatru-poezie, în vederea organizării anuale a unui minifestival pentru copii cu titlul :„Copiii în slujba copiiilor”

Întru realizarea acestei manifestări sunt invitate toate parohiile, române şi franceze, din regiunea pariziană.

Organizarea acestui minifestival are două scopuri :

- crearea unei oportunităţi pentru copiii ortodocşi de a se cunoaşte şi de a cultiva relaţii între ei, cu ajutorul artei, în cadrul Bisericii.

- fondurile obţinute în urma concertelor vor fi în întregime utilizate pentru copii aflaţi în dificultate sau provenind din familii defavorizate, precum şi pentru copii ce necesită îngrijiri medicale.

Minifestivalul de artă se adresează copiilor în vârstă de până la 18 ani şi se va desfăşura în toamna fiecărui an.

Pentru înscriere, vă invităm să trimiteţi un e-mail pe adresa cultural@mitropolia.eu menţionând numele, coordonatele (adresă, număr telefon), vârsta şi eventual aptitudinile muzicale ale copilului. (Puteţi de asemenea să telefonaţi la 01 64 28 67 03). Precizăm pe această cale că înscrierea în orchestră presupune cunoaşterea prealabilă a unui instrument.

Data limită de înscriere, pentru anul acesta : 18 aprilie 2012

22 Martie 2012

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 26 noiembrie 2017

Duminica a 30-a după Rusalii (Dregătorul bogat – Păzirea poruncilor)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Marţi 21 noiembrie 2017

(†) Intrarea în Templu a Maicii Domnului

» citeste in continuare

Pastorala Sfântului Sinod la prima duminică din Postul Naşterii Domnului din anul 2017

Privind însemnătatea Anului omagial al Sfintelor icoane, al iconarilor și pictorilor bisericești și a anului comemorativ Justinian Patriarhul şi al Apărătorilor ortodoxiei în timpul comunismului, în cuprinsul Patriarhiei Române

» citeste in continuare

Apel sprijin Manastirea Namur

Apel pentru sprijin la renovarea bisericii mănăstirii „Acoperământul Maicii Domnului” Namur, Belgia.

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 19 noiembrie 2017

Duminica a 26-a după Rusalii (Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 12 noiembrie 2017

Duminica a 25-a după Rusalii (Pilda samarineanului milostiv)

» citeste in continuare