APEL: Manastirea „Acoperamantul Maicii Domnului“, Vedrin-Namur (Belgia)

Ajutaţi Mănăstirea „Acoperământul Maicii Domnului“, Vedrin-Namur (Belgia) "Vino si vezi!" (Ioan 1:46)

Ajutaţi Mănăstirea „Acoperământul Maicii Domnului“, Vedrin-Namur (Belgia)

"Vino si vezi!" (Ioan 1:46)

Monastère orthodoxe de Namur

Mănăstirea"Acoperământul Maicii Domnului" din Vedrin-Namur este prima mănăstire românească din Benelux.

Din mila lui Dumnezeu, cu ajutorul oamenilor Săi, aceasta aparţine comunităţii româneşti din mai 2011, în urma cumpărării unei foste mănăstiri catolice de rit bizantin.

În lunile care au trecut, rugăciuni, slujbe, conferințe, întâlniri duhovnicești, cateheze pentru copii şi tineri, cursuri de iconografie şi de muzică bizantină s-au desfășurat pentru folosul, dar mai ales pentru bucuria  multora.

În 2012, cu ajutorul Domnului, vom organiza două tabere (una pentru copii şi una tematică, de iconografie), precum şi conferinţe şi evenimente duhovniceşti şi culturale care să marcheze prezenţa ortodoxă pe aceste pământuri.

Însă a ctitori este lucru greu şi anevoios.

La sfârșitul lui iunie trebuie plătită a doua rată de aproximativ 55.000 € la împrumutul pentru achiziționarea mănăstirii.

Facem un apel călduros pentru contribuții la plata ratelor.

Ne-am bucura sa fiți părtași la această lucrare venind şi văzându-o, rugându-vă împreună cu noi şi făcând donații în contul: IBAN BE91 363-0864888-76,  SWIFT (BIC): BBRU BEBB, beneficiar A.S.B.L - C.O.P.M.D. (Communauté orthodoxe « Protection de la Mère de Dieu »). În "Communication" scrieţi un pomelnic pentru lista de ctitori.

Pentru orice alte informaţii, îl puteti contacta pe părintele Ciprian Grădinaru (0032.498.75.93.71 sau pr.ciprian@manastirea.be), desemnat de Înaltpreasfinţitul Iosif, Arhiepiscop şi Mitropolit al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridionale pentru demersurile legate de rambursarea împrumutului şi administrarea Mănăstirii.

Şansa aceasta - de a deveni ctitori „pururea pomeniţi“- nu ni se dă des!

Mulţumim celor care ne-au ajutat deja şi celor care ne vor ajuta. Domnul să răsplătească!

*******

Adresa mănăstirii: 5020 Vedrin (Namur), Rue Su'l Tidge 86
www.manastirea.be

Monastère orthodoxe de Namur Monastère orthodoxe de Namur

22 Martie 2012