21 aprilie 2012 Seară de muzică clasică (Limours, Franţa)


program spectacol

...Muzică înainte de toate...

-seară de muzică clasică-

(Limours, Franţa)

21 aprilie 2012

ora 18h.00

Ca în fiecare an, Asociaţia Pro Cultura ne-a obişnuit cu un frumos spectacol al primăverii. Anul acesta vă invită la un spectacol ce stă sub semnul muzicii clasice "...Muzică înainte de toate...". În deschiderea spectacolului, va fi organizată o expoziţie de costume tradiţionale româneşti de către Pr. Emilian MARINESCU (consilier cultural - Departamentul Cultural al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridionale) şi soţia sa, Alexandra MARINESCU.

Artişti precum Claude şi Odile DELANGLE, Radu BIŢICĂ, Corala Catedralei Metropolitane Sfinţii Arhangheli ne vor aminti ca muzica este arta cea mai profundă şi efemeră... pentru că totul se joacă în momentul interpretării.

În a doua parte - excepţională- a spectacolului: Jean Claude PENNETIER, pianist francez, laureat al concursurilor Margueritte Long, Montréal, Genève, Gabriel Fauré…Jean-Claude Pennetier este, mai ales, un artist integral.

Pentru informaţii, rezervări şi bilete:
sau Gabriela Crudu
06.26.16.35.77 (lăsaţi un mesaj vocal sau scris)
Sala:  LA SCENE 1 Bis rue Michel Berger 91470 Limours
Organizare : Asociaţia Franco Română "Pro Cultura"
Bilete se pot găsi şi la Maison de la Presse - place du Général de Gaulle - Limours
Tarif : Adult 22€, Copii -12ani 12€

17 Aprilie 2012

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 26 noiembrie 2017

Duminica a 30-a după Rusalii (Dregătorul bogat – Păzirea poruncilor)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Marţi 21 noiembrie 2017

(†) Intrarea în Templu a Maicii Domnului

» citeste in continuare

Pastorala Sfântului Sinod la prima duminică din Postul Naşterii Domnului din anul 2017

Privind însemnătatea Anului omagial al Sfintelor icoane, al iconarilor și pictorilor bisericești și a anului comemorativ Justinian Patriarhul şi al Apărătorilor ortodoxiei în timpul comunismului, în cuprinsul Patriarhiei Române

» citeste in continuare

Apel sprijin Manastirea Namur

Apel pentru sprijin la renovarea bisericii mănăstirii „Acoperământul Maicii Domnului” Namur, Belgia.

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 19 noiembrie 2017

Duminica a 26-a după Rusalii (Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 12 noiembrie 2017

Duminica a 25-a după Rusalii (Pilda samarineanului milostiv)

» citeste in continuare