13 mai 2012 Sărbătoare românească la Nisa (Franţa)


Sărbătoare românească la Nisa

13 mai 2012 

Duminică, 13 mai 2012  vom sărbători cu bucurie 11 ani de la înfiinţarea parohiei Sfinţii Constantin şi Elena şi dorim să susţinem lucrările de amenajare a terenului de 5600 m²,  achizitionat anul trecut,  în vederea ridicării Sfintei Biserici Ortodoxe româneşti la Nisa. Ziua va începe cu Sfânta Liturghie arhierească, prezidată de Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop şi Mitropolit Iosif şi va continua cu o seară la “Palais de la Méditerranée “, unde se va desfăşura un program artistic pregătit de către enoriaşii nostri mici ( cântece şi jocuri populare româneşti) şi cei mari cu piesa “Ioan Botezătorul“. Ne vom bucura şi de bucatele tradiţionale şi cele locale. Vă invităm să sărbătoriţi alături de noi în număr cât mai mare.

9 Mai 2012

Actualităţi

Apel sprijin Manastirea Namur

Apel pentru sprijin la renovarea bisericii mănăstirii „Acoperământul Maicii Domnului” Namur, Belgia.

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 19 noiembrie 2017

Duminica a 26-a după Rusalii (Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 12 noiembrie 2017

Duminica a 25-a după Rusalii (Pilda samarineanului milostiv)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Miercuri 08 noiembrie 2017

Soborul Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 05 noiembrie 2017

Duminica a 22-a după Rusalii (Bogatul nemilostiv)

» citeste in continuare

Zilele Catedralei, Paris, 4-5 noiembrie 2017

Zilele Catedralei, Paris, 4-5 noiembrie 2017

Programul detaliat al Zilelor Catedralei, Paris, 4-5 noiembrie 2017

» citeste in continuare