Pelerinaj la Locurile Sfinte


Pelerinaj la Locurile Sfinte

25 februarie - 4 martie 2013

Cu binecuvantarea Inaltpreasfintitului Iosif, Centrul de Pelerinaje al Mitropoliei organizeaza un pelerinaj in la Locurile Sfinte, in perioada 25 februarie - 4 martie.

Preotul insotitor va fi parintele Mihnea Pop, paroh al parohiei "Sfintii Arhangheli" din Lyon.

Numar de locuri: 30, din care 25 au fost deja ocupate.

Data limita pentru inscrieri: 15 decembrie.

Pentru inscrieri, sau pt. orice alte informatii, e suficient sa trimiteti un email la pelerin@mitropolia.eu sau sa sunati la+ 33 9 82 43 26 83 (fix) sau + 33 6 05 68 94 50 (mobil).

Programul propus

25 Feb: Dupa sosirea in aeroportul din Tel Aviv, mergem direct la locul de cazare, in Betleem. 

26 Feb: Vizitam ruinele templului lui Solomon, apoi casa Sfintilor Ioachim si Ana, locul de nastere al Maicii Domnului. Dupa amiaza mergem la Ein Karem, ca sa vizitam bisericile intalnirii Maicii Domnului cu Sf. Elisabeta si Nasterii Sfantului Ioan Botezatorul. Incheiem ziua cu Biserica Nasterii Domnului din Betleem. Cazare in Betleem.

27 Feb: pt. cei care vor, Sf. Liturghie la grota Nasterii Domnului. Dupa micul dejun, plecare catre Campul Pastorilor. Apoi mergem la Iordan, la locul adevarat al Botezului Domnului si la  manastirea de pe muntele Carantaniei, dupa care vizitam Asezamantul romanesc de la Ierihon. Drumul spre Nazaret. Acolo vizitam biserica ortodoxa si cea romano-catolica (locul Buneivestiri). Cazare in Nazaret sau Tiberias.

28 Feb: Incepem ziua cu vizitarea Canei Galileii, locul primei minuni a Mantuitorului. Continuam cu Marea Galileii. Vizitam biserica Sfintilor Apostoli, ruinele cetatii Capernaum si casa Sf. Petru, Muntele Fericirilor, locul inmultirii painilor si pestilor., locul pescuirii minunate de dupa Inviere. Cazare in Nazaret sau Tiberias.

1 Mar: Muntele Tabor, locul Schimbarii la Fata a Mantuitorului. In drum spre Ierusalim, ne oprim la Ierihon sa vedem sicomorul lui Zaheu si in Betania, la mormantul Sfantului Lazar. Intram in Ierusalim pe Muntele Maslinilor. Mergem la biserica Dominus Flevit si terminam ziua cu locul Cinei cele de Taina. Pt. cei care vor, putem trece pe la asezamantul romanesc de la Ierusalim. Cazare la Ierusalim.

2 Mar: Pe jos prin Ierusalim. La 8:45 plecam spre gradina Ghetimani, ca sa intram imediat ce se deschide, la 9. Apoi mergem pe jos pana pe muntele Sionului, la biserica Sf. Petru Gallicantus. Continuam spre palatul lui Irod, adevaratul loc al procesului lui Iisus. Continuam cu traseul aproximativ al Drumului Crucii  pana la biserica rusa, in interiorul careia se gaseste poarta prin care trecut Hristos cand ducea crucea. Continuam cu Golgota si inchinarea la Sf. Mormant. Apoi ne putem odihni pana la Sf. Liturghie. Slujba incepe in jur de 23:30, iar Sf. Liturghie in jur de ora 1. Cazare la Ierusalim.

3 Mar: Manastirile Sfantul Gheorghe Hozevitul (unde se afla moastele Sf. Ioan Iacob de la Neamt) si Sf. Sava. Apoi, locul Inaltarii Domnului si din nou pe Muntele Sionului, in odaia de sus, la locul Pogorarii Sfantului Duh. In zona se afla locul unde era casa Sfantului Marcu, unde a locuit si a adormit Maica Domnului. Apoi mergem sa ne inchinam la mormantul Maicii Domnului. Continuam cu Jaffa (Iope) si, daca mai ramane timp, ne plimbam prin Tel Aviv.  Drumul spre aeroport.

4 Mar: plecarea, dimineata, devreme.

Detalii practice:

Pret 480€

Pretul acesta include: 

- cazarea si demipensiune

- transportul in Israel

- intrarea la toate obiectivele

- tips (din pacate, obligatorii in Orientul Mijlociu)

Pretul nu include:

- biletul de avion

- mesele de amiaza (in general, max. 5 euro pt. fiecare masa) 
Nota: Biletele de avion intre Europa Occidentala si Tel Aviv variaza mult, in functie de aeroportul de plecare si de perioada. 
Grupul de la Lyon va zbura cu Pegasus Airlines, de la St. Etienne la Tel Aviv, dus 25 feb, 14:10, intors 4 martie, 5:20. In acest moment, biletul costa approx. 295 euros dus-intors, dar preturile urca incontinuu.
Zboruri sunt, insa, disponibile si din alte orase (la un pret chiar mai mic), iar pana acum s-au mai primit inscrieri si de la Bruxelles, Bucuresti, Londra, Munchen si Paris.

6 Decembrie 2012

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 26 noiembrie 2017

Duminica a 30-a după Rusalii (Dregătorul bogat – Păzirea poruncilor)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Marţi 21 noiembrie 2017

(†) Intrarea în Templu a Maicii Domnului

» citeste in continuare

Pastorala Sfântului Sinod la prima duminică din Postul Naşterii Domnului din anul 2017

Privind însemnătatea Anului omagial al Sfintelor icoane, al iconarilor și pictorilor bisericești și a anului comemorativ Justinian Patriarhul şi al Apărătorilor ortodoxiei în timpul comunismului, în cuprinsul Patriarhiei Române

» citeste in continuare

Apel sprijin Manastirea Namur

Apel pentru sprijin la renovarea bisericii mănăstirii „Acoperământul Maicii Domnului” Namur, Belgia.

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 19 noiembrie 2017

Duminica a 26-a după Rusalii (Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 12 noiembrie 2017

Duminica a 25-a după Rusalii (Pilda samarineanului milostiv)

» citeste in continuare