Pelerinaj la Locurile Sfinte


Pelerinaj la Locurile Sfinte

25 februarie - 4 martie 2013

Cu binecuvantarea Inaltpreasfintitului Iosif, Centrul de Pelerinaje al Mitropoliei organizeaza un pelerinaj in la Locurile Sfinte, in perioada 25 februarie - 4 martie.

Preotul insotitor va fi parintele Mihnea Pop, paroh al parohiei "Sfintii Arhangheli" din Lyon.

Numar de locuri: 30, din care 25 au fost deja ocupate.

Data limita pentru inscrieri: 15 decembrie.

Pentru inscrieri, sau pt. orice alte informatii, e suficient sa trimiteti un email la pelerin@mitropolia.eu sau sa sunati la+ 33 9 82 43 26 83 (fix) sau + 33 6 05 68 94 50 (mobil).

Programul propus

25 Feb: Dupa sosirea in aeroportul din Tel Aviv, mergem direct la locul de cazare, in Betleem. 

26 Feb: Vizitam ruinele templului lui Solomon, apoi casa Sfintilor Ioachim si Ana, locul de nastere al Maicii Domnului. Dupa amiaza mergem la Ein Karem, ca sa vizitam bisericile intalnirii Maicii Domnului cu Sf. Elisabeta si Nasterii Sfantului Ioan Botezatorul. Incheiem ziua cu Biserica Nasterii Domnului din Betleem. Cazare in Betleem.

27 Feb: pt. cei care vor, Sf. Liturghie la grota Nasterii Domnului. Dupa micul dejun, plecare catre Campul Pastorilor. Apoi mergem la Iordan, la locul adevarat al Botezului Domnului si la  manastirea de pe muntele Carantaniei, dupa care vizitam Asezamantul romanesc de la Ierihon. Drumul spre Nazaret. Acolo vizitam biserica ortodoxa si cea romano-catolica (locul Buneivestiri). Cazare in Nazaret sau Tiberias.

28 Feb: Incepem ziua cu vizitarea Canei Galileii, locul primei minuni a Mantuitorului. Continuam cu Marea Galileii. Vizitam biserica Sfintilor Apostoli, ruinele cetatii Capernaum si casa Sf. Petru, Muntele Fericirilor, locul inmultirii painilor si pestilor., locul pescuirii minunate de dupa Inviere. Cazare in Nazaret sau Tiberias.

1 Mar: Muntele Tabor, locul Schimbarii la Fata a Mantuitorului. In drum spre Ierusalim, ne oprim la Ierihon sa vedem sicomorul lui Zaheu si in Betania, la mormantul Sfantului Lazar. Intram in Ierusalim pe Muntele Maslinilor. Mergem la biserica Dominus Flevit si terminam ziua cu locul Cinei cele de Taina. Pt. cei care vor, putem trece pe la asezamantul romanesc de la Ierusalim. Cazare la Ierusalim.

2 Mar: Pe jos prin Ierusalim. La 8:45 plecam spre gradina Ghetimani, ca sa intram imediat ce se deschide, la 9. Apoi mergem pe jos pana pe muntele Sionului, la biserica Sf. Petru Gallicantus. Continuam spre palatul lui Irod, adevaratul loc al procesului lui Iisus. Continuam cu traseul aproximativ al Drumului Crucii  pana la biserica rusa, in interiorul careia se gaseste poarta prin care trecut Hristos cand ducea crucea. Continuam cu Golgota si inchinarea la Sf. Mormant. Apoi ne putem odihni pana la Sf. Liturghie. Slujba incepe in jur de 23:30, iar Sf. Liturghie in jur de ora 1. Cazare la Ierusalim.

3 Mar: Manastirile Sfantul Gheorghe Hozevitul (unde se afla moastele Sf. Ioan Iacob de la Neamt) si Sf. Sava. Apoi, locul Inaltarii Domnului si din nou pe Muntele Sionului, in odaia de sus, la locul Pogorarii Sfantului Duh. In zona se afla locul unde era casa Sfantului Marcu, unde a locuit si a adormit Maica Domnului. Apoi mergem sa ne inchinam la mormantul Maicii Domnului. Continuam cu Jaffa (Iope) si, daca mai ramane timp, ne plimbam prin Tel Aviv.  Drumul spre aeroport.

4 Mar: plecarea, dimineata, devreme.

Detalii practice:

Pret 480€

Pretul acesta include: 

- cazarea si demipensiune

- transportul in Israel

- intrarea la toate obiectivele

- tips (din pacate, obligatorii in Orientul Mijlociu)

Pretul nu include:

- biletul de avion

- mesele de amiaza (in general, max. 5 euro pt. fiecare masa) 
Nota: Biletele de avion intre Europa Occidentala si Tel Aviv variaza mult, in functie de aeroportul de plecare si de perioada. 
Grupul de la Lyon va zbura cu Pegasus Airlines, de la St. Etienne la Tel Aviv, dus 25 feb, 14:10, intors 4 martie, 5:20. In acest moment, biletul costa approx. 295 euros dus-intors, dar preturile urca incontinuu.
Zboruri sunt, insa, disponibile si din alte orase (la un pret chiar mai mic), iar pana acum s-au mai primit inscrieri si de la Bruxelles, Bucuresti, Londra, Munchen si Paris.

6 Decembrie 2012

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Miercuri 15 august 2018

(†) Adormirea Maicii Domnului

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 12 august 2018

Duminica a 11-a după Rusalii (Pilda datornicului nemilostiv)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Luni 06 august 2018

(†) Schimbarea la Faţă a Domnului

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 05 august 2018

Duminica a 10-a după Rusalii (Vindecarea lunaticului); Înainteprăznuirea Schimbării la Faţă a Domnului

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 29 august 2018

Duminica a 9-a după Rusalii (Umblarea pe mare – Potolirea furtunii)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 22 iulie 2018

Duminica a 8-a după Rusalii (Înmulțirea pâinilor)

» citeste in continuare