18.12.2012 Concert de binefacere : "Colinde, dar din dar…"


Program

flyer; invitație

Concert de binefacere : Colinde, dar din dar…

Fericiți cei milostivi, că aceia se vor milui
(Predica de pe Munte-Fericirile)

Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale și Meridionale, prin Departamentul Cultural, organizează în data de 18 decembrie 2012, ora 19.30, în Sala Bizantină a Palatului Behague, reşedinţa Ambasadorului României la Paris (123 rue Saint Dominique), un concert de binefacere, intitulat Colinde, dar din dar..., în cadrul căruia renumiţii interpreţi de canto Ruxandra Cioranu, Romeo Cornelius, Diana Croitoriu şi Vlad Crosman vor cânta colinde româneşti şi cântece de Crăciun din repertoriul internaţional.  

Binecuvântarea  şi deschiderea concertului va fi facută de către Părintele Mitropolit Iosif. 

Concertul are ca scop strângerea de fonduri pentru copiii orfani sau care provin din familii defavorizate. În aceste zile din ajunul Nașterii Pruncului Iisus, cel născut în ieslea inimilor noastre, dragostea noastră se îndreaptă pentru copiii orfelinatului din Valea Plopului, România (Pr. Nicolae Tănase), fundaţia română Sf. Elefterie din București și pentru asociația Sf. Nicolae din Paris (care se ocupă cu organizarea unei școli ortodoxe pentru copiii ortodocși francezi și români din Paris). 

Intrarea este liberă, cu o donație minimă de 15 euro pentru persoanele adulte. Donații pot fi trimise și în contul Mitropoliei IBAN FR76 3000 3022 2100 0372 8120 797, BIC (SWIFT): SOGEFRPP

Artiștii de renume internațional, care vor evolua pe scena Sălii  (ordine alfabetică):

Ruxandra Cioranu (soprană; specializată în cântecul liric în cadrul Universității Naționale de Muzică din București, laureată a Austria Barock Akademie în 2003 și Fundației Nadia et Lili Boulanger în 2008, cântă pe scena franceză și internațională).

Romeo Cornelius (alto; cântă din timpul liceului, la 18 ani devenind cel mai tânăr solist al Operei Naționale. Începând cu anul 2000 își începe cariera internațională pe scene ca l'Opéra de Monte-Carlo, l'Opéra de Marseille, Teatrul Odeon din Viena, sau la Saint Etienne, Basel și Halle, precum și la festivalurile din Antibes, Lacoste și Chartres, sau în Egipt, în templul din Luxor. 

Diana Croitoriu (soprană; își începe cariera de artist liric în opera sacră cum este Oratoriul de Crăciun de Bach, Elias de Mendelssohn Bartholdy la Avignon, Requiem de Brahms la Bordeaux și  Stabat Mater de Pergolèse la Chantilly. Debutează în Franța la opera din Saint-Etienne, unde interpretează Gianetta în Elisir d'Amore de Donizetti,  sub bagheta lui Laurent Campellone. Evoluează în rolul lui Echo din  Ariadne auf Naxos de Richard Strauss, la opera din Monte Carlo, sub bagheta lui Lawrence Foster).

Vlad Crosman (bariton; licențiat în cântecul liric și punerea în scenă la Academia de Muzică Gh. Dima din Cluj Napoca. În timpul anilor de studii a cântat în diferite producții ale Operei Naționale Române și  ale Operei Maghiare de Stat din Cluj. A cântat în mai multe  producții de muzică sacră sau opere la Chapelle Royale de Versailles, Opéra Royal de Versailles, Opéra Comique Paris, Centre for Performing Arts Beijing - China, Opéra Avignon, l’Arsenal de Metz). 

Vă așteptăm cu drag și vă dorim un Crăciun binecuvântat!


 Au desenat copiii  Tudor și Ana-Maria Drăgănicea

11 Decembrie 2012

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM - Duminică 09 decembrie 2018

Duminica a 27-a după Rusalii (Tămăduirea femeii gârbove)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Joi 06 decembrie 2018

Sf. Ierarh Nicolae, arhiep. Mirelor Lichiei

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 02 decembrie 2018

Duminica a 31-a după Rusalii (a Vindecării orbului din Ierihon)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Vineri 30 noiembrie 2018

+ Sfântul Apostol Andrei, cel Întâi chemat – ocrotitorul României

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 25 noiembrie 2018

Duminica a 30-a după Rusalii (Dregătorul bogat – Păzirea poruncilor)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Miercuri 21 noiembrie 2018

+ Intrarea în Templu a Maicii Domnului

» citeste in continuare