Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 17 noiembrie 2013

Programul slujirii ierarhilor MOREOM în Duminica a 26-a după Rusalii (Pilda bogatului căruia i-a rodit ţarina)

Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Iosif va sluji Dumnezeiasca Liturghie în biserica grec-ortodoxă antiohiană Sfânta Elena - 12 Avenue de la Celle Saint Cloud, 92420 Vaucresson, Franţa care va fi prezidată de Patriarhul Jean X al Antiohiei present în Franţa pentru întronizarea Mitropolitului IGNATIOS (ALHOCHI) ca episcop diocezan al Arhiepiscopiei Ortodoxe Antiohiene din Franţa a Europei Occidentale şi Meridionale.

La ceremonia întronizării va participa o importantă delegaţie de mitropoliţi, episcopi şi preoţi din cadrul Patriarhiei Antiohiei, episcopi ortodocşi membrii ai Adunării episcopilor ortodocşi ai Franţei şi reprezentanţii lor, precum şi reprezentanţi ai diferitelor biserici creştine şi diferite autorităţi civile şi religioase din Franţa.

Preasfinţitul Episcop vicar Marc va sluji Dumnezeiasca Liturghie în parohia Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil din Lyon, Franţa. 

Preasfinţitul Ignatie, Arhiereu - vicar va sluji Dumnezeiasca Liturghie în parohia Înălţarea Sfintei Cruci din Dublin, Irlanda.

16 Noiembrie 2013