18.12.2013 Concert de binefacere : Colinde, dar din dar…


 afiș pdf

 flyer pdf

Colinde, dar din dar…

Concert de binefacere

Fericiți cei milostivi, că aceia se vor milui

(Predica de pe Munte-Fericirile)

Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale și Meridionale,

prin Departamentul Cultural

și prin Centrul Educativ Sfântul Nicolae,

organizează în data de

18 decembrie 2013, orele 19.30

 în Sala Bizantină a Palatului Béhague

(Ambasada României la Paris - 123 rue Saint Dominique)

un concert de binefacere în cadrul căruia renumiţi interpreţi vor cânta colinde româneşti şi cântece de Crăciun din repertoriul internaţional, precum și arii sacre.

Evenimentul se va deschide prin binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit IOSIF.

Concertul are ca scop strângerea de fonduri pentru susținerea activității Centrului Educativ Sfântul Nicolae - prima școală ortodoxă pentru copiii români și francezi. 

Artiști de renume internațional vor evolua pe scena Sălii Bizantine (ordine alfabetică):

Cristina Ardelean (mezzosoprană). Absolventă a Academiei de Muzică Gh. Dima din Cluj Napoca, secția canto clasic;  participă la concerte vocal-simfonice și producții de operă în Romania, Israel, Suedia și Germania.

Din septembrie 2012 face studii de perfecționare în muzică veche la CRD Pantin.

Ruxandra Cioranu (soprană). Specializată în canto clasic în cadrul Universitătii Naționale de Muzică din București, laureată a Austria Barock Akademie  în 2003 și a Fundației Nadia et Lili Boulanger în 2008, cântă pe scena franceză și internațională cu ansambluri ca Il Gardellino, Collegium 1704, Cordis&Organo, London Schubert Players, Les Talens Lyriques.

Vlad Crosman (bariton). Licențiat în canto clasic și regie de operă la Academia de Muzică Gh. Dima din Cluj Napoca. In timpul anilor de studii a cântat în diferite producții ale Operei Naționale Române și  ale Operei Maghiare de Stat din Cluj. A cântat în mai multe  producții de muzică sacră sau operă la Chapelle Royale de Versailles, Opéra Royal de Versailles, Opéra Comique Paris, Centre for Performing Arts Beijing - China, Opéra Avignon, l’Arsenal de Metz).

Radu Cuceu (bariton). După studii de canto clasic la Academia de Muzică Gh. Dima din Cluj Napoca și Conservatorul din Boulogne Billancourt, se consacră scenei de operă din Cluj ca solist, evoluând în repertoriul de belcanto verdian, donizzetian sau puccinian. Pe scena franceză apare atât ca solist cât și ca membru al binecunoscutelor coruri de operă sau teatru de la Opéra Bastille, Opéra Montpellier, Opéra Bordeaux sau Théâtre du Chatelet.

Simona Totelecan Ivas (mezzosoprană). Licențiată în canto clasic la Academia de Muzică Gh. Dima din Cluj Napoca și la Conservatorul din Luxembourg, laureată a mai multor concursuri naționale și  internaționale de canto; este invitată in mod frecvent să susțină concerte, recitaluri și spectacole de operă in Grecia, Italia, Franța, Germania, Portugalia, Ungaria, China.

Angela Streba (soprană). Se dedică studiului violei grație unei burse oferite de Academia de Artă Octav Bancila din Iași; cu o inclinație aparte pentru muzica de jazz și variété, Angela Streba este o prezență inedită în cadrul festivalurilor de jazz sau pe diverse scene naționale și internaționale: Filarmonica din Iași, Institutul Cultural Francez din Bucuresși, Muzeul de Artă Contemporană Bruxelles.

Ionel Streba (pianist). Laureat al concursului internațional Musica la vârsta de numai 17 ani, studiază pianul la Institutul Gnessim din Moscova și la Royal Academy of Music din Londra; a susținut numeroase concerte și recitaluri la Salle Cortot, Opéra de Roeun, Philarmonie de Sardaigne, Théâtre Montansier de Versailles; colaborează în mod frecvent cu renumitul dirijor Sir John Eliott Gardner.

Încheierea concertului va fi făcută de către corala de copii a Centrului Educativ Sfântul Nicolae. De asemenea, va avea loc o expoziţie de obiecte şi ornamente de Crăciun realizate de copiii Centrului.

Intrarea este liberă, cu o donație minimă de 10 euro pentru persoanele adulte. Donațiile pot fi trimise și în contul Mitropoliei

IBAN FR76 3000 3022 2100 0372 8120 797, BIC (SWIFT): SOGEFRPP

sau în contul Centrului Educativ Sfântul Nicolae

IBAN FR76 3000 3030 8500 0372 9523 164, BIC (SWIFT) : SOGEFRPP.

Vă așteptăm cu drag și vă dorim un Crăciun binecuvântat!

 

3 Decembrie 2013

Actualităţi

Pastorala Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, la prima Duminică a Postului Nașterii Domnului din anul 2018

Privind însemnătatea Anului omagial al unității de credință și de neam și Anul comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918, în cuprinsul Patriarhiei Române

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 18 noiembrie 2018

Duminica a 26-a după Rusalii (Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 11 noiembrie 2018

Duminica a 25-a după Rusalii (Pilda samarineanului milostiv)

» citeste in continuare

Sarbatoarea Catedralei, Paris, 10-11 noiembrie 2018

Programul sarbatorii Catedralei mitropolitane Sfintii Arhangheli Mihail, Gavriil si Rafail din Paris, 10-11 noiembrie 2018

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Joi 08 noiembrie 2018

Soborul Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 04 noiembrie 2018

Duminica a 22-a după Rusalii (Bogatul nemilostiv)

» citeste in continuare