Consiliul Episcopal Ortodox din Italia şi Malta (Veneţia, Italia)

Luni, 31 mai 2010, a avut loc cea de-a doua întâlnire a Consiliului Episcopal Ortodox din Italia şi Malta

Consiliu Episcopal Ortodox din Italia şi Malta

A doua întâlnire

Comunicat final

1. A doua întâlnire a Episcopilor Ortodocşi Canonici din Italia şi Malta s-a desfăşurat la Veneţia (Italia),  în ziua de luni 31 mai 2010, la sediul Arhiepiscopiei Ortodoxe a Italiei şi Maltei din jurisdicţia Patriarhiei de Constantinopol. Au participat Înaltpreasfinţitul Mitropolit Ghenadie (Patriarhia Ecumenică), Înaltpreasfinţitul  Arhiepiscop Inochentie (Patriarhia Moscovei), Preasfinţitul Episcop Siluan (Patriarhia Română) şi Înaltpreasfinţitul Galaction (Patriarhia Bulgară) [prin delegaţie].

2. S-a discutat Regulamentul Intern al Consiliului Episcopal Ortodox din Italia şi Malta (CEOIM). Dintre obiectivele CEOIM amintim

a)să păstreze şi să contribuie la unitatea Bisericii Ortodoxe în Italia şi Malta, conform Credinţei, Tradiţiei şi Doctrinei sale

b) să coordoneze toate activităţile de interes comun (pastoral, catehetic, liturgic, asistenţă socială, editură, comunicare, educaţie, etc.). Totul având ca scop fundamental de a sluji omului pentru care Domnul S-a născut, a fost răstignit şi a înviat.

3. S-a confirmat necesitatea de a continua "Dialogul Frăţesc" cu celelalte biserici şi realităţi creştine, şi cu toţi oamenii de bună credinţă, premiză indispensabilă pentru un dialog teologic, având ca scop de a aduce o contribuţie creştină comună la soluţionarea problemelor sociale din Italia şi Malta.

Veneţia, 31 Mai 2010

Înaltpreasfinţitul Mitropolit Ghenadie (Patriarhia Ecumenică)
Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop Inochentie (Patriarhia Moscovei) 
Preasfinţitul Episcop Siluan (Patriarhia Română) 
Înaltpreasfinţitul Mitropolit Galaction (Patriarhia Bulgară)

2 Iunie 2010

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 21 aprilie 2019

Intrarea Domnului în Ierusalim. Duminica a 6-a din Post (a Floriilor)

» citeste in continuare

Scrisoarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Iosif al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale adresată Excelenței sale Michel AUPETIT, Arhiepiscopul Parisului

Privind incendiul Catedralei Notre-Dame din Paris

» citeste in continuare

COMUNICAT: Solidaritate cu poporul francez, cu Biserica catolică și cu Arhiepiscopia de Paris

Comunicat al Înaltpreasfinţitului Părinte Iosif, Arhiepiscopul Ortodox Român al Europei Occidentale, Mitropolitul Ortodox Român al Europei Occidentale și Meridionale în legătura cu incendiul la Catedrala Notre-Dame de Paris.

» citeste in continuare

Concert de Muzică Bizantină “Hymns of Holy Week” în Parohia Sf. Gheorghe Londra

«Imnuri din Săptămâna Patimilor»

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 14 aprilie 2019

Duminica a 5-a din Post (a Cuvioasei Maria Egipteanca)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 31 martie 2019

Duminica a 3-a din Post (a Sfintei Cruci)

» citeste in continuare