Consiliul Episcopal Ortodox din Italia şi Malta (Veneţia, Italia)

Luni, 31 mai 2010, a avut loc cea de-a doua întâlnire a Consiliului Episcopal Ortodox din Italia şi Malta

Consiliu Episcopal Ortodox din Italia şi Malta

A doua întâlnire

Comunicat final

1. A doua întâlnire a Episcopilor Ortodocşi Canonici din Italia şi Malta s-a desfăşurat la Veneţia (Italia),  în ziua de luni 31 mai 2010, la sediul Arhiepiscopiei Ortodoxe a Italiei şi Maltei din jurisdicţia Patriarhiei de Constantinopol. Au participat Înaltpreasfinţitul Mitropolit Ghenadie (Patriarhia Ecumenică), Înaltpreasfinţitul  Arhiepiscop Inochentie (Patriarhia Moscovei), Preasfinţitul Episcop Siluan (Patriarhia Română) şi Înaltpreasfinţitul Galaction (Patriarhia Bulgară) [prin delegaţie].

2. S-a discutat Regulamentul Intern al Consiliului Episcopal Ortodox din Italia şi Malta (CEOIM). Dintre obiectivele CEOIM amintim

a)să păstreze şi să contribuie la unitatea Bisericii Ortodoxe în Italia şi Malta, conform Credinţei, Tradiţiei şi Doctrinei sale

b) să coordoneze toate activităţile de interes comun (pastoral, catehetic, liturgic, asistenţă socială, editură, comunicare, educaţie, etc.). Totul având ca scop fundamental de a sluji omului pentru care Domnul S-a născut, a fost răstignit şi a înviat.

3. S-a confirmat necesitatea de a continua "Dialogul Frăţesc" cu celelalte biserici şi realităţi creştine, şi cu toţi oamenii de bună credinţă, premiză indispensabilă pentru un dialog teologic, având ca scop de a aduce o contribuţie creştină comună la soluţionarea problemelor sociale din Italia şi Malta.

Veneţia, 31 Mai 2010

Înaltpreasfinţitul Mitropolit Ghenadie (Patriarhia Ecumenică)
Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop Inochentie (Patriarhia Moscovei) 
Preasfinţitul Episcop Siluan (Patriarhia Română) 
Înaltpreasfinţitul Mitropolit Galaction (Patriarhia Bulgară)

2 Iunie 2010