Parohii din Elveţia

Parohii şi filii din Elveţia, în Arhiepiscopia Europei Occidentale, în ordine alfabetică:

1. BASEL

Parohia Sf. Apostol Andrei (30 noiembrie)

biserica: Pfarreizentrum St.Marien; Stockackerstr. 36, 4153 Reinach Basel

site: www.biserica-basel.ch

Pr. Gheorghe Laurențiu Precup (vezi Berna, mai jos)

Diacon Nicolae Popescu

mobil: 0041 (0)7 67  01 62 00 / e-mail: popescu.nicolae.basel@gmail.com

Diacon Cătălin Mija

mobil: 0041 (0)767 33 81 21

 

2. BADEN - Misiune

 

3. BERNA

Parohia Sf. Mare Mucenic Gheorghe (23 aprilie)

biserica: Kastellweg 7; 3004 Berne

site: www.biserica-ortodoxa-berna.ch

e-mail: parohia.berna@gmail.com

Pr. Gheorghe Laurenţiu Precup

mobil: 0041 (0)78 631 76 48 / e-mail: laurentiuprecup@yahoo.de

Ierodiacon Timotheos (Simon)

mobil: 0041 (0)79 641 33 02 / e-mail: vtim@gmx.net

 

4. CHUR (CHOIR)

Parohia Cuvioasa Parascheva (14 octombrie)

biserica: Priesterseminar St. Luzi, Alte Schanfiggerstr. 7, 7000 Chur

site: www.biserica-romana-gr.ch / e-mail: churstgallen@mitropolia.eu

Pr. Bogdan Mereu

mobil: 0041 (0) 76 540 28 76 / e-mail: mereub@yahoo.com

 

5. FRIBOURG

Parohia Sf. Dimitrie cel Nou (27 octombrie)

biserica: Albertinum Fribourg, 1 rue de l’Hôpital

site: www.biserica-fribourg.ch / e-mail: fribourg@mitropolia.eu

Pr. Ioan Mircea Ianculescu

mobil:00 41 (0)79 75 47 600/ e-mail: mircea.ianculescu@bluewin.ch

 

6. GENEVA

Parohia Sf. Ioan Botezătorul (7 ianuarie)

biserica: Eglise de la Trinité, Avenue Eugène-Lance 2, 1212 Grand-

Lancy/Ge (1° şi 3° duminică a lunii)

secretariat: Case Postale 6553, 1211 Genève-6

e-mail: geneva@mitropolia.eu ; bisericaro@gmail.com

site: geneva.mitropolia.eu; www.biserica.ch

Pr. Adrian Diaconu

mobil: 0041 (0)79 689 18 17 / e-mail: diaconu.adrian@gmail.com

Pr. Florin Vasiu (vezi slujitori misionari)

 

7. GENEVA-CHAMBESY

Parohia Învierea Domnului

biserica: Chemin de Chambésy 37, 1292 Chambésy / Ge

site: chambesy.mitropolia.eu; www.biserica-geneva.ch

Pr. Vergil Vâlcu

mobil: 0041 (0)76 463 25 16 / e-mail: vergil_valcu@hotmail.com

8. LAUSANNE

Parohia Tuturor Sfinţilor Români

biserica: Chapelle de Tous-les-Saints-Roumains, 2 Avenue de la Harpe, 1007 Lausanne

tel: 0041 (0)21 601 03 30 / site: www.biserica.ch

e-mail: lausanne@mitropolia.eu ; bisericaro@gmail.com

Pr. Adrian Diaconu (vezi Geneva)

Pr. Florin Vasiu (vezi slujitori misionari)

 

9. LUGANO

Parohia Sf. Ioan cel Nou de la Suceava (2 iunie)

biserica: Chiesa Madonnetta, Via Madonnetta 13, 6900 Lugano

site: www.ortodossia.eu . e-mail: lugano@mitropolia.eu

Pr. Mihai Meseşa

mobil: 0041 (0)76 322 90 80 / e-mail: mihai@ticino.com

Pr. Gabriel Popescu

mobil: 0039 3470555720 / e-mail: gabriel_popescu@yahoo.com

 

10. LUZERN (LUCERNA)

Parohia Naşterea Maicii Domnului (8 septembrie)

biserica: Capela Steinmattli, Bodenmattstrasse 2, 6048 - Horw

secretariat: Postfach 14219, 6000 Luzern 14

site: www.biserica-luzern.ch / e-mail: biserica.luzern@gmail.com

Pr. Dan Moldovan

mobil: 0041 (0)76 332 82 79 / e-mail: biserica.luzern@gmail.com

 

11. NEUCHÂTEL

Parohia Sf. Treime și Sf. Nectarie de Eghina (9 noiembrie)

biserica: Église St Nectaire, Grande Rue 13, 2035 - Corcelles

site: www.egliseorthodoxe-neuchatel.ch

e-mail: neuchatel@mitropolia.eu ; paroisse.orthodoxe.neuchatel@gmail.com

Pr. Marius Manea

mobil: 0041(0)766032129 / e-mail:mariusmanea2004@yahoo.com

Diacon André Fellrath

mobil:0041(0)794434775 / e-mail: andre.fellrath@gmail.com

 

12. SAVIESE - SION

Parohia Sf. Gheorghe şi Mauriţiu (23 aprilie şi 22 septembrie)

biserica: Chapelle des Marianistes, Chemin de Pellier, 10 1950 Sion

(prima, a 2-a, a 3-a și a 4-a duminică a lunii)

Chapelle Saint Antoine, Route d’Oucon 31 1965 Savièse (a 5-a duminică a lunii)

site: www.orthodoxievalais.net / e-mail: saviese@mitropolia.eu/

Pr. Daniel Schmid

mobil: 0041 (0)78 792 25 05 / e-mail: pere_dschmid@hotmail.com

 

13. ST. GALLEN

Parohia Sf. Antonie cel Mare (17 ianuarie)

biserica: Bildstr. 2a, 9015 St. Gallen

site: biserica-stgallen.ch

Pr. Mihail Adam

mobil: +41(0) 78 727 99 32 / e-mail: prof_oadam@yahoo.com

 

14. WINTERTHUR

Parohia Adormirea Maicii Domnului (15 august)

biserica: Kripta Peter un Paul, Tellstrsse 11A, 8400 Winterthur

e-mail: parohiaortodoxawinterthur@gmail.com;

info@parohia-winterthur.ch

site: www.parohia-winterthur.ch / Facebook: ParohiaWinterthur

Pr. Sebastian Stoian-Arun

mobil: 0041(0) 79 176 91 40

e-mail: pr.sebastian@parohia-winterthur.ch

 

15. ZÜRICH

Parohia Sf. Nicolae (6 decembrie)

biserica: Krypta der St. Katharina Kirche, Wehntalerstr. 451, CH-8046, Zürich

site: www.bor-zh.ch; zurich.mitropolia.eu; e-mail: zurich@mitropolia.eu

Pr. Romică Enoiu

mobil: 0041 (0)76 512 04 52 / e-mail: r-enoiu@gmx.ch

 

Clerici misionari

Pr. Florin Vasiu

mobil: 0041 (0)76 342 56 13 / e-mail: florin_vasiu@yahoo.de