Parohii din Elveţia

Parohii şi filii din Elveţia, în Arhiepiscopia Europei Occidentale, în ordine alfabetică:

BASEL

Parohia Sfântul Apostol Andrei (30 noiembrie)

Pr. Gheorghe Laurenţiu Precup (vezi Berna, mai jos)

*

BERNA

Parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe (23 aprilie)

Pr. Gheorghe Laurenţiu Precup

Ierodiacon Timotheos (Simon)

*

CHUR (CHOIR)

Parohia Cuvioasa Parascheva (14 octombrie)

Pr. Alexandru Nan

*

FRIBOURG

Parohia Sfântul Dimitrie cel Nou (27 octombrie)

Pr. Ioan Mircea Ianculescu

*

GENEVA

Parohia Sfântul Ioan Botezătorul (7 ianuarie)

Pr. Adrian Diaconu

Pr. Florin Vasiu (vezi slujitori misionari)

*

GENEVA-CHAMBESY

Parohia Învierea Domnului

Pr. Vergil Vâlcu

*

LAUSANNE

Parohia Tuturor Sfinţilor Români

Pr. Adrian Diaconu (vezi Geneva)

Pr. Florin Vasiu (vezi slujitori misionari)

*

LUGANO

Parohia Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava (2 iunie)

Pr. Mihai Meseşan

Pr. Gabriel Popescu

*

LUZERN (LUCERNA)

Parohia Naşterea Maicii Domnului (8 septembrie)

Pr. Dan Moldovan

*

NEUCHÂTEL

Parohia Sfânta Treime

Pr. Marius Manea

*

SAVIESE

Parohia Sfinţii Gheorghe şi Mauriţiu (23 aprilie şi 22 septembrie)

Pr. Daniel Schmid

*

ST. GALLEN

  • biserica: Wiborada Krypte der St. Georgen Kirche, St. Georgenstr. 89, 9000 St. Gallen

Pr. Sebastian Stoian-Arun

*

WINTERTHUR

Parohia Adormirea Maicii Domnului

  • biserica:Marienkapelle – St. Ulrich Kirche, Seuzacherstrasse 1, 8400 Winterthur
Pr. Sebastian Stoian-Arun

*

ZÜRICH

Parohia Sfântul Nicolae (6 decembrie)

Pr. Romică Enoiu

*

SLUJITORI MISIONARI

Pr. Florin Vasiu

Pr. Alexandru Tudor

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 27 iulie 2014

Duminica a 7-a după Rusalii (Vindecarea a doi orbi și a unui mut din Capernaum) ; †) Sfântul Mare Mucenic și Tămăduitor Pantelimon ; Sfânta Cuvioasă Antuza ; Sfântul Cuvios Manuel

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 20 iulie 2014

Duminica a 6-a după Rusalii (Vindecarea slăbănogului din Capernaum) ; †) Sfântul Slăvit Prooroc Ilie Tesviteanul

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 13 iulie 2014

Duminica a 5-a după Rusalii (a sfinților părinți de la Sinodul IV Ecumenic - Vindecarea celor doi demonizați din ținutul Gadarei ; Rugăciunea lui Iisus)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Sâmbătă 12 iulie 2014

† Cinstirea icoanei Prodromița de la Muntele Athos ; Sfinții Mucenici Proclu și Ilarie ; Sfânta Veronica

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 06 iulie 2014

Duminica a 4-a după Rusalii (Vindecarea slugii sutașului)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 29 iunie 2014

†) Duminica a 3-a după Rusalii. Sfinții Apostoli Petru și Pavel.

» citeste in continuare