Parohii din Belgia

Biserici, parohii şi filii din Belgia, în Arhiepiscopia Europei Occidentale

1. ANVERS (ANTWERPEN)

Parohia Naşterea Maicii Domnului (8 septembrie)

biserica: Heistraat 319, 2610 Wilrijk (Antwerpen)

site: www.antwerpen.biserica.be

Pr. George Vâlcu

tel. mobil: 0032(0)488 369 183 / e-mail: prgeorge@biserica.be

Pr. Mario Dorin Mihai

mobill: 0032(0)491 745 601 / e-mail: prmario@biserica.be

 

2. ARLON - Misiune

biserica: Capela Ortodoxa „Sfintii Apostoli Petru si Pavel”, Eglise de

vilage, Bonnert, Arlon, 6700, rue de la Platinerie

site: www.arlon.biserica.be

Pr. Grigore-Paul Moroșanu (vezi WARISY - RENDEUX)

mobil: 0032(0) 485 008 993 / e-mail: morosanupaul@yahoo.com

 

3. BRUXELLES - Buna Vestire

Parohia Buna Vestire (25 martie)

biserica: Place de la Duchesse de Brabant 24- 1080, Bruxelles

site: www.bunavestire.be

Pr. George Palade

tel./fax: 0032 (0)2 219 07 80 / mobil: 0032 (0)472 794 336

e-mail: george_palade@yahoo.com

 

4. BRUXELLES – Sfântul Nicolae

Parohia Sf. Nicolae (6 decembrie)

adresă: Rue des Palais 181 -183, 1030 Bruxelles

site: www.sfnicolae.biserica.be

Pr. Patriciu Vlaicu

mobil: 0032 (0)473 326 422 / e-mail: pvlaicu@mitropolia.eu

Pr. Sorin Șelaru

mobil: 0032 (0)476 062 142 / e-mail: selarus@gmail.com

Pr. Ciprian Poenaru

mobil: 0032 (0)485 41 48 20 / e-mail: cppoenaru@yahoo.com

Diacon Cristian Turc

mobil: 0032 (0)483 704 52

 

5. BRUXELLES – UCCLE

Parohia Sf. Apostoli Petru și Pavel (29 iunie)

adresă: Rue Baron Guillaume Van Hamme 33B, 1180 Uccle

Pr. Dorian Molete

mobil: 0032 (0)474 536 262 / e-mail: petrupavel.uccle@gmail.com

 

6. BRUXELLES - ANDERLECHT

Parohia Sf. Grigorie Palama (14 noiembrie)

adresă: Avenue Norbert Gille 67, 1070 Anderlecht

Pr. Adrian Tiron (vezi WARISY - RENDEUX)

tel. 0032(0) 487 867 414 / e-mail: adrian.tiron@yahoo.fr

Pr. Aron Bucur

mobil: 0032 (0)488 986 737 / e-mail: aronbucur@hotmail.com

7. CHARLEROI

Parohia Sf. Mucenic Ioan Valahul și Sf. Mucenic Piat Romanul (12 mai și 1 octombrie)

biserica: Notre-Dame de Sept Douleurs, Rue Emile Gantois 46, 6030 Marchienne-au-Pont (Docherie)

site: charleroi.biserica.be

Pr. Bogdan Vlaicu

mobil: 0032 (0)493 024 023 / e-mail: ortradio@free.fr

 

8. ELLEZELLES

Parohia Sf. Arhangheli Mihail și Gavriil și Sf. Nectarie

(8 si 9 noiembrie)

biserica: St. Marie-Madeleine, Place Lahamaide, 7890 Lahamaide /

Ellezelles

site: bisericaellezelles.wordpress.com

Pr. Ioan Gabor

mobil: 0032 (0)487 858 895

 

9. GENT-AALST

Parohia Sf. Apostol Andrei şi Sf. Ierarh Materne

(30 noiembrie şi 20 septembrie)

biserica: Begijnhof, 41A, 9300 Aalst

email: constantinos10@gmail.com / site: www.parohiaaalst.be

Pr. Constantin Pogor

mobil: 0032 (0)4 86 97 75 90

 

10. HOOGSTRATEN

Parohia Sf. Ioachim și Ana (9 septembrie)

biserica: Sint-Jan Baptistkerk, Klinketstraat 2, 2323 Hoogstraten

site: www.hoogstraten.biserica.be

Facebook: https://www.facebook.com/ParohiaHoogstraten

Pr. Gheorghe Macovei

tel. 0032(0) 466 214 265 / e-mail: macovei.gheorghita@gmail.com

 

11. HULDENBERG (LOONBEEK)

Parohia Toți Sfinții

biserica: Sint-Jansbergsteenweg 44

Pr. Constantin Ciprian Grădinaru

mobil: 0032 (0)4 83 19 87 62 / email: pr.Ciprian@enoria.ro

Diacon Mihail Slănină

mobil: 0032 (0)487 144 455

 

12. KNOKKE-HEIST

Parohia Sfinții Apostoli (30 iunie)

biserica: Stela Maris, Christianastraat, Zeebrugge 8380

e-mail: knokke-heist@mitropolia.eu / site: sfintiiapostoli.be

Pr. Gavrilă Pop

mobil: 0032 (0)4 85 28 02 77 / e-mail: pr_gabriel_pop@yahoo.com

 

13. LANDEN

Parohia Înălțarea Sfintei Cruci (14 septembrie)

biserica: Sint Norbertus, Sint Norbertusstraat 64 B, 3400 Landen

site: bisericalanden.wordpress.com

Pr. Costel Ionașcu

mobil: 0032(0) 493 459 755 / e-mail: costelionascu2006@yahoo.com

 

14. LIÈGE

Parohia Pogorârea Sfântului Duh și Sf. Cuv. Dimitrie Basarabov (27 octombrie)

biserica: Rue des Airelles 103, 4100 Seraing

e-mail: bisericaliege@gmail.com / site: www.bisericaliege.be

www. facebook.com/BisericaLiege

Pr. Ştefan Barbu

mobil: 0032 (0)479 808 067

 

15. MONS - Misiune

Contact: Pr. Bogdan Vlaicu

mobil: 0032 (0)493 024 023

 

16. ROESELARE (ROULERS)

Parohia Sf. Apostol și Evanghelist Luca (18 octombrie)

biserica: Sint-Elligiuskerk de Vijfwegen Staden, Kampstraat 1, 8840 Staden, Belgia

site facebook: www.facebook.com/BisericaOrtodoxaRomanaRoeselare

Pr. Ioan Mera

tel. : 0033 6.678.07.678 / e-mail: imerini@yahoo.com

 

17. SINT NIKLAAS

Parohia Intrarea în Templu a Maicii Domnului (21 noiembrie)

biserica: Heilige Familiekeerk - Herenstraat 9100

site: sintniklaas.biserica.be

Pr.  Ioan Gabor

mobil: 0032 (0)487 858 895

 

18. STAVELOT

Parohia Acoperământul Maicii Domnului (1 octombrie)

biserica: 24, Rue Neuve 4970 Stavelot

Pr. Etienne Joseph

e-mail: orthodoxie.stavelot@outlook.be / mobil: 032(0) 474 488 813

 

19. TURNHOUT

Parohia Sf. Gheorghe (23 aprilie)

biserica: de Merodelei 193 B-2300 Turnhout

e-mail: turnhout@mitropolia.eu / site: www.bisericaturnhout.be

Pr. Gabriel Bogdan

tel: 0032(0) 498 629 256 / email: gabriel_bogdan18@yahoo.fr

 

20. WARISY - RENDEUX, PROVINCIA LUXEMBOURG

Parohia Nașterea Sf. Ioan Botezätorul (24 iunie)

biserica: Warisy, rue du Monument 25, 6987

site: www.provincialuxembourg.biserica.be

Pr. Grigore-Paul Moroșanu

mobil: 0032(0) 485 008 993 / e-mail: morosanupaul@yahoo.com

Parohii de tradiție slavă

 

 

1. BRUXELLES (Belgia)

Parohia Sf. Treime și Sf. Cosma și Damian (1 noiembrie)

biserica: 26 rue Paul Spaakm 1050 Bruxelles

site: tricoda.blogspot.com

Pr. Christophe D’Aloisio

mobil: 0032 (0) 477 58 41 30

 

 

Clerici misionari:

Diacon Freddy Kruft

mobil: 0032 (0)498 573 803 / e-mail: freddy.kruft@gmail.com

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 12 iulie 2020

Duminica a 5-a după Rusalii (a sfinților părinți de la Sinodul IV Ecumenic - Vindecarea celor doi demonizați din ținutul Gadarei ; Rugăciunea lui Iisus)

» citeste in continuare

Comunicat de presă

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 05 iulie 2020

Duminica a 4-a după Rusalii (Vindecarea slugii sutașului)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 28 iunie 2020

Duminica a 3-a după Rusalii (Despre grijile vieții)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Miercuri 24 iunie 2020

†) Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul; (Sânzâienele – Drăgaica) ; †) Sfântul Niceta de Remesiana; Aducerea moaștelor Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 21 iunie 2020

Duminica a 2-a după Rusalii (a Sfinților Români)

» citeste in continuare