Episcopul SILUAN

Preasfinţitul episcop Siluan

Episcopul SiluanNăscut la 5 martie 1970, la Gura Râului (nume civil : Ciprian ŞPAN), judeţul Sibiu (Transilvania, România).

A absolvit Liceul de Matematică-Fizică « Gheorghe Lazăr » din Sibiu, Facultatea de Teologie « Andrei Şaguna » din Sibiu (1989-1993, licenţa 1993) şi un program de doctorat la Institutul de Teologie Ortodoxă « Saint-Serge » din Paris (1994-1998).

Hirotonit diacon (21 ianuarie 1994) şi preot (6 martie 1994) celib pe seama capelei Facultăţii de Teologie din Sibiu de către Mitropolitul Serafim, la vremea respectivă episcop vicar al Arhiepiscopiei Sibiului, a deservit ca preot şi duhovnic Mănăstirea de maici « Acoperământul Maicii Domnului » de la Bussy-en-Othe, Yonne, Franţa (1994-2001). În iunie 2001 a fost tuns în monahism primind numele Sfântului Siluan Athonitul (prăznuit la 24 septembrie).

Din martie 2001 a fost numit consilier eparhial pentru problemele liturgice şi de misiune de către Mitropolitul Iosif, care l-a ales apoi episcop vicar al Mitropoliei (iunie 2001).

A fost hirotonit episcop duminică, 21 octombrie 2001, în biserica Sfântul Iosif a parohiei noastre omonime de la Bordeaux.

În sarcina Preasfintiei Sale s-au aflat, de la hirotonie si pâna în august 2004, parohiile si comunitatile Mitropoliei noastre din Spania, Portugalia si sudul Frantei, ca si buna desfasurare a vietii monahale în Mitropolie. Începând cu data de 1 august 2004, a primit sarcina pastorala, misionara, administrativa si de reprezentare a Bisericii noastre în Italia (Vicariatul Italiei).

Urmare hotărârii Adunării extraordinare a clerului din Italia de a se înfiinţa Episcopia Ortodoxă Română a Italiei (Gavedo, 8 mai 2007), aprobată de către Adunarea Mitropolitană (Limours, 1 iunie 2007) şi Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române (Bucureşti, 21 iunie 2007), a fost ales drept unic candidat de către Colegiul electoral al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei (Paris, 19 februarie 2008), iar Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române l-a ales ca cel dintâi Episcop al Italiei (Bucureşti, 5 martie 2008). A fost înscăunat de către Mitropolitul Iosif la Lucca, in ziua de joi 8 mai 2008.

Vorbeste curent franceza, engleza si rusa si cunoaste italiana, greaca si slavona.

Ca episcop, este membru al Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 26 februarie 2017

Duminica Izgonirii lui Adam din Rai (Lăsatului sec de brânză)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 19 februarie 2017

Duminica Înfricoșătoarei Judecăți (Lăsatului sec de carne)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 12 februarie 2017

Duminica a 34-a după Rusalii (a Fiului Risipitor)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 05 februarie 2017

Duminica a 33-a după Rusalii (a Vameșului și a Fariseului)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Joi 02 februarie 2017

Întâmpinarea Domnului

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM - Luni 30 ianuarie 2017

Sfinții Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur

» citeste in continuare