Episcopul TIMOTEI

Episcopul Timotei (Spania si Portugalia)Preasfinţitul Timotei Lauran, episcop al Episcopiei Ortodoxe Române din Spania şi Portugalia, s-a născut la 12 aprilie 1975, în Satu-Mare, unde a studiat până la terminarea liceului.

În 1992 obţine diploma de cântăreţ bisericesc, iar între anii 1993-1997 urmrează cursurile Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, pe care o absolvă în 1997 cu lucrarea de licenţă „Validitatea hirotoniilor anglicane în contextul relaţiilor dintre Biserica Ortodoxă şi Biserica Anglicană”;

La 24 martie 1998 este tuns în monahism la Mănăstirea Nicula, la 25 martie 1998 este hirotonit ierodiacon, iar la 14 iunie 1998 este hirotonit ieromonah pe seama Mănăstirii Nicula.

Între octombrie 1998 şi februarie 1999 urmează cursurile Facultăţii de Medicină şi Farmacie din cadrul Universităţii „Iuliu Haţeganu” din Cluj-Napoca.

În perioada martie 1999 - mai 1999 face un stagiu la Mănăstirea „Acoperamântul Maicii Domnului” (Franţa), pentru ca între octombrie 1999 şi ianuarie 2001 să fie preot duhovnic la această mănăstire.

Între octombrie 1999 şi decembrie 2000 urmează cursurile de masterat ale Institutului de Teologie Ortodoxă Saint-Serge din Paris; la 1 decembrie 2000 obţine titlul de Master în teologie ortodoxă în urma susţinerii lucrării de masterat: „Simbolismul veşmintelor monahale la Sfinţii Părinţi (sec I-VI)”. Începând cu octombrie 2001 este doctorand la catedra de „Istoria Bisericească Universală” din cadrul „Facultăţii de Teologie Ortodoxă” din Cluj-Napoca. Tema tezei de doctorat este: „Ortodoxie şi erezie în Biserica Primară”, sub îndrumarea PC Pr. Prof. Vasile Leb.

La 15 august 2000 este ridicat la rangul de protosinghel.

Între februarie 2001 şi februaire 2002 este din nou preot slujitor la Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” din Nicula; tot în această perioadă a îndeplinit ascultările de Secretar şi Eclesiarh al mănăstirii.


În perioada februarie 2002 - aprilie 2004 este preot duhovnic la Mănăstirea "Naşterea Maicii Domnului” din Ciucea.

În aprilie 2004 este transferat în Mitropolia Europei Occidentale şi Meridionale, la Mănăstirea "Înălţarea Sfintei Cruci” din La Malvialle, Franţa, unde este preot sujitor până în octombrie 2005.

Din noiembrie 2004 şi până la alegerea sa întru episcop (aprilie 2008) este responsabil pentru parohia de la Toulouse, stareţ la Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” (Vilar, Franţa), exarh al mănăstirilor şi membru al Consiliului Mitropolitan.

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 21 mai 2017

Sfinții Împărați, întocmai cu apostolii, Constantin și mama sa Elena ; Duminica a 6-a după Paști (a Orbului din naștere)

» citeste in continuare

Comunicatul Bisericii Ortodoxe Române

Comunicat privitor la acuzațiile aduse Bisericii Ortodoxe Române în legătură cu sprijinul acordat Coaliției pentru Familie

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 14 mai 2017

Duminica a 5-a după Paşti (a Samarinencii)

» citeste in continuare

Al 10-lea pelerinaj la sfintele moaște ale Sfântului Ioan Casian

12-14 mai 2017 Marsilia – Franța

» citeste in continuare

COMUNICAT DE PRESĂ

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 07 mai 2017

Duminica a 4-a după Paști (a Slăbănogului)

» citeste in continuare