Universitatea de vară 27 - 30 august 2015

Spovedanie și paternitate duhovnicească


Spovedanie și paternitate duhovnicească

    

În perioada 27-30 august 2015, într-un cadru natural de excepție, și în același timp într-un loc de referință pentru Ortodoxia din Franța - Centrul de studii și de rugăciune « Sainte Croix »  situat în Dordogne, se desfășoară a șaptea ediție a Universității de vară a Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale. Participarea, mai numeroasă ca niciodată (aprox. 150 de persoane), reflectă interesul pentru tema abordată, « Spovedanie și paternitate duhovnicească ». Zilnic, programul începe cu săvârșirea Sfintei Liturghii. Tot zilnic are loc și o întâlnire între ierarhi, preoți și diaconi pe probleme de pastorație.

Centrul „Sainte Croix” reușește să fie un mediu ortodox primitor pentru toate vârstele. Dacă cei mari sunt invitați să se investească în ceea ce constituie în fond adevărate cursuri de „formare continuă” pentru pastorație,  cei mai mici au putut să facă diverse activități care să le permită o trăire a credinței conform vârstei lor, ajutați în acest sens de câțiva tineri și adolescenți. Fraternitatea resimțită prin împreuna lucrare a preoților cu familiile lor, respectiv prin momentele de împreună rugăciune, provoacă la o conștiință a unității în Hristos, români și francezi. Universitatea de vară se va încheia duminică după săvârșirea Sfintei și dumnezeieștii Liturghii cu o agapă.

     Conferințele susținute:  PS Siluan, Spovedanie și paternitate duhovnicească; pr. Ciprian Negreanu (Cluj), Experiența reînnoirii prin spovedanie într-o parohie de oraș ; pr. protopop Marc Antoine Costa de Beauregard, Pocăința la sfinții Ioan Scărarul și Ioan Casian; pr. prof. Patriciu Vlaicu, Perspective canonice privind spovedania; pr. arhimandrit Nichifor (Iași), Spovedania în România, istoric și situație actuală ; pr. Melchisedec (Essex), Spovedania văzută și practicată de părintele Sofronie; maica Sofronia (Iași),  Spovedanie și psihoterapie. Vindecarea sufletului și trupului, prezentare care a completat cuvântul maicii Siluana trimis pentru a fi lecturat în plen; pr. prof. Vasile Mihoc, Baze neotestamentare ale spovedaniei ; pr. prof. Jean Boboc, Dimensiunea psihosomatică a spovedaniei ; pr. Philippe Dautais, Dimensiunea terapeutică a spovedaniei ; pr. prof. Gerard Reynaud, Spovedania la sfântul Ioan Hrisostom ; Rareș Ionașcu, Mărturie: experiența spovedaniei la un credincios. 

 

***

  

  

  

 


Centre d’études et de prière de Sainte-Croix, 24240 MONESTIER

Tél.: 05.53.63.37.70 - Fax : 05.53.61.31.05

Email:  contact@centresaintecroix.net

Site:    http://www.centresaintecroix.net/

***

ACCÈS

-         Par la route, rejoindre Sainte-Foy-la-Grande (entre Bordeaux à 60km  et Bergerac à 20 km-) puis prendre sur 6 km la D18,  direction Eymet.

GPS, entrer ville : Monestier puis rue : Sainte Croix

-         S.N.C.F. : Paris - Sainte-Foy la Grande : 3h30 par TGV de Paris,

ligne Paris - Bordeaux, changement à Libourne ; une correspondance vous amène à Sainte-Foy-la-Grande.

ligne Nice-Toulouse-Bordeaux aller jusqu’à Bordeaux puis prendre la correspondance pour Sainte-Foy-la-Grande.

29 August 2015

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 06 ianuarie 2019

Botezul Domnului – Epifania; Duminica Botezului Domnului

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Marți 01 ianuarie 2018

Tăierea Împrejur cea după Trup a Domnului; Sfântul Vasile cel Mare, arhiep. Cezareei Capadociei

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 30 decembrie 2018

Duminica după Nașterea Domnului (a Dumnezeieștilor părinți David împăratul,Iosif logodnicul şi Iacov fratele Domnului) (Fuga în Egipt)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Marți 25 decembrie 2018

Nașterea Domnului- Crăciunul

» citeste in continuare

Scrisoare pastorală la Nașterea Domnului 2018

Hristos se naște - Să căutăm să trăim în bunătatea lui Dumnezeu!

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 23 decembrie 2018

Duminica dinaintea Nașterii Domnului (a Sfinților Părinți după trup ai Domnului)

» citeste in continuare