Conferință susținută de Profesorul Jean-Claude Larchet pentru Fraternitatea Medicilor Ortodocși

Conferință susținută de Profesorul Jean-Claude Larchet pentru Fraternitatea Medicilor Ortodocși la data de 10 octombrie 2015, ora 18h00

Dragi prieteni,

Avem plăcerea să vă invităm pe data de 10 octombrie 2015 la ora 18h00 la o conferință susținută de Profesorul Jean Claude Larchet, care va fi precedată de citirea Acatistului Sfântului Luca al Crimeei în cripta Bisericii Saint Sulpice.

Profesorul Jean Claude Larchet ne-a făcut onoarea de a accepta invitația noastră la o serată de convorbiri pe teme care preocupă în mod deosebit personalul medical creștin :

•Îmbinarea dintre viața creștină și practica medicinii

•Atitudinea medicului față de pacientul muribund (obstinație terapeutică, legea Leonetti, eutanasia, etc.)

 

Sunteți invitați călduros să participați!

Pe curând,

Fraternitatea Medicilor Ortodocși

  

Jean-Claude Larchet este un teolog ortodox de renume internațional, doctor în filosofie și în teologie, autor a numeroase lucrări.

Jean-Claude Larchet acordă un interes deosebit problemelor actuale de bioetică cu privire la începutul și sfârșitul vieții, probleme la care dânsul aduce răspunsuri creștine, din perspectiva ortodoxă. În abordarea acestor subiecte, Pr. Larchet face apel la teologie, la filosofie, la psihologie și la medicină, dar mai ales se sprijină în mod constant pe scrierile Sfinților Părinți ai Bisericii, considerate valori fundamentale și referințe de netăgăduit pentru gândirea creștină.

Opera sa este axată pe probleme de antropologie și etică, în special pe sănătate, pe diversele forme de boală și tratament (spiritual, psihic și corporal) și interacțiunea dintre ele, pe sensul suferinței, pe importanța trupului, pe iubire și pe moarte.

(Sursa – Wikipédia) 

2 Octombrie 2015