Referendum, în zilele de 6 şi 7 octombrie 2018

Să spunem DA familiei binecuvântate de Dumnezeu!

În aceste zile trăim un moment în care societatea, frații noștri, fiii neamului nostru, au nevoie de mărturia noastră cu privire la felul în care Constituția României definește căsătoria și familia. De aceea, în zilele de 6 și 7 Octombrie, se așteaptă din partea noastră a creștinilor un DA, răspicat și așezat, la întrebarea dacă dorim ca, de acum înainte, definiția căsătoriei în Constituția României să specifice că aceasta este “unirea dintre un bărbat și o femeie”.

 

Răspunsul nostru la Referendumul din 6-7 Octombrie nu are conotație politică și nu este unul contrar cuiva sau rău-voitor către cineva, ci unul care este conform cu credința noastră și cu conștiința noastră de creștini care credem și mărturisim că Dumnezeu l-a creat pe om “bărbat și femeie” (Facere, 1, 27). Aceasta e temelia Familiei în care, din iubirea firească dintre bărbat și femeie, se nasc copii cărora bărbatul le devine tată, iar femeia le devine mamă, cei doi fiind responsabili de creșterea și de educația copiilor lor. Acesta este cadrul firesc în care copiii pot primi iubirea maternă și paternă, devenind apoi ei înșiși părinți și aducându-și propriii copii la bunicii lor, pentru a se bucura și de iubirea unică din partea acestora și a le aduce bunicilor lor, în calitate de nepoți, o bucurie unică.

 

Vă îndemnăm, așadar, pe toți creștinii de bună credință trăitori în cuprinsul Arhiepiscopiei Europei Occidentale, a Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și a Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, eparhiile care alcătuiesc Mitropolia Europei Occidentale și Meridionale, să dați mărturia cea bună, în calitatea dumneavoastră de copii, nepoți sau fini, de părinți, bunici sau nași, pentru a garanta copiilor, nepoților și finilor dumneavoastră, precum și întreg neamului nostru, o temelie solidă pentru viitor. Dar, mai ales, vă îndemnăm să vă rugați ca tot omul să înțeleagă că ieșirea din gândul lui Dumnezeu, Creatorul omului și al lumii, și îmbrățișarea altor căi de viețuire, lăturalnice, nu poate duce decât la nefericire și la neîmplinire, fiind pusă în joc însăși viața noastră în veșnicie.

 

Cu părintească și frățească binecuvântare, membri Sinodului Mitropolitan

† Mitropolitul IOSIF

al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridionale

† Episcopul SILUAN

al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

† Episcopul TIMOTEI

al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei şi Portugaliei

† Episcopul Vicar MARC NEMŢEANUL

al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Europei Occidentale

† Arhiereul Vicar ATANASIE DE BOGDANIA

al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

† Arhiereul Vicar TEOFIL DE IBERIA

al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei şi Portugaliei

30 Septembrie 2018

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM - Duminică 09 decembrie 2018

Duminica a 27-a după Rusalii (Tămăduirea femeii gârbove)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Joi 06 decembrie 2018

Sf. Ierarh Nicolae, arhiep. Mirelor Lichiei

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 02 decembrie 2018

Duminica a 31-a după Rusalii (a Vindecării orbului din Ierihon)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Vineri 30 noiembrie 2018

+ Sfântul Apostol Andrei, cel Întâi chemat – ocrotitorul României

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 25 noiembrie 2018

Duminica a 30-a după Rusalii (Dregătorul bogat – Păzirea poruncilor)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Miercuri 21 noiembrie 2018

+ Intrarea în Templu a Maicii Domnului

» citeste in continuare