Pelerinajul la Cimitirul militar românesc din Soultzmatt, Franța

Sâmbătă 15 iunie 2019

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit IOSIF, sunteți invitați să participați la pelerinajul ce va avea loc la Cimitirul militar românesc din Soultzmatt, Franța, în data de sambata 15 iunie 2019.

Vă aducem la cunoștință programul:

 

08:30       Utrenia

10.00       Sf Liturghie săvârsită de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit IOSIF al Europei Occidentale şi Meridionale şi Preasfintitul Parinte Episcop SOFIAN, episcop vicar al Mitropolie Germaniei și Europei de Nord, la capela Schaeffertal (la 400m de cimitir)

13.00       Slujba de pomenire a soldaților români (la cimitir)

13.30       Ceremonia militară: Imnul României si Imnul Franței, depunere de coroane de flori

14.00       Sarbatoarea Satului Romanesc

                               Concert de nai

                               Expozitie de icoane

                               Expozitie de obiecte traditionale romanesti

                               Vin de onoare

 

Pentru a ajunge la cimitir :

 Pe drumul de la Soultzmatt spre Wintzfelden, la 200m dupa ce ieșiți din Soultzmatt, Franța, faceți stânga. Aici este indicat pe un panou mic « Cimetière Militaire Roumain ». După 5 km ați ajuns.

 Coordonate : 47°57'23.5"N 7°12’58.7                 HARTA GOOGLE MAPS

 

Scurt istoric despre Cimitirul militar din Soultzmatt, Franța

Aici au fost înmormântaţi 678 soldaţi români, luaţi prizonieri în Transilvania, care s-au stins unul după altul, mai ales în anul 1917, în urma regimului inuman (privaţiuni, foame, tortură) impus de germani. 553 de morminte sunt individuale. În alte două morminte  comune (de la unul lipseşte inscripţia de la baza crucii)  se află osemintele a 125 de prizonieri („un întreg detaşament român”), care au murit de frig în noaptea de 27 spre 28 Ianuarie 1917, la Steinbrunn-le-Haut.

     În data de 30 august 1919, oraşul Soultzmatt a dăruit României platoul de la Val du Pâtre (Valea Păstorului), pe care odinioară fusese amplasat lagărul prizonierilor români, şi pe care a fost amenajat ulterior actualul cimitir militar român.

 

     În prezenţa Suveranilor României - Regele Ferdinand I şi Regina Maria, în 9 Aprilie 1924, s-a sfințit acest loc de pomenire, dăruit de către statul francez României. La baza crucii monumentale, la dorinţa Reginei Maria, au fost fixate patru plăci de marmură. Una poartă următoarea inscripţie emoţionantă în limbile română şi franceză: “Soldaţi Români! Departe de patria voastră pentru care voi v-aţi jertfit, odihniţi-vă în pace, aureolaţi de glorie, în acest pământ, care nu vă mai este străin”.

 

     Pentru informații suplimentare il puteți contacta pe organizatorul acestui eveniment, Pr. Emil TANCA (Parohia Sfinții Cosma si Damian, Mulhouse) la 0033 687 13 21 39 sau pe email tancaemilioan@gmail.com.

16 Mai 2019

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Joi 30 noiembrie 2023

†) Sfântul Apostol Andrei, cel Întâi chemat – ocrotitorul României

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 26 noiembrie 2023

Duminica a 30-a după Rusalii (Dregătorul bogat – Păzirea poruncilor)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Marţi 21 noiembrie 2023

Intrarea în Templu a Maicii Domnului

» citeste in continuare

Pastorala Postul Crăciunului 2023

Preacuviosului cin monahal, Preacucernicului cler şi preaiubiţilor credincioşi din Patriarhia Română,

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 19 noiembrie 2023

Duminica a 26-a după Rusalii (Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina)

» citeste in continuare

Comunicat de presă

» citeste in continuare