Fabricarea epitafului acasă


Există mai multe tutoriale pe YouTube care arată cum se poate transfera o imagine pe pânză, de la o imagine imprimată în oglindă (vedeți link-urile de mai jos), doar cu o bucată de vată, aracet sau lipici pentru lemn și un uscător de păr. Există mai multe tehnici, fiecare este liber să o aleagă pe cea care îi este la îndemână.

Trebuie să precizăm că aracetul sau lipiciul trebuie întins destul de gros și că îl putem usca cu uscătorul de păr. Imaginea trebuie imprimată în oglindă și ar fi ideal să fie folosită o imprimantă  laser, color.

Link-uri utile:

https://www.youtube.com/watch?v=y64RsIW6FCE&feature=youtu.be

sau

https://www.youtube.com/watch?v=iOvc7cwiHi8&feature=youtu.be

Pentru modelele icoanelor (inversate) pentru epitaf puteți utiliza acest link : 

https://wetransfer.com/downloads/49ab26f0e3d43faa66aa1a3f114c215920200413142445/a8fc56

14 Aprilie 2020

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 28 noiembrie 2021

Duminica a 30-a după Rusalii (Dregătorul bogat – Păzirea poruncilor)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 21 noiembrie 2021

(†) Intrarea în Templu a Maicii Domnului. Duminica a 26-a după Rusalii (Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina)

» citeste in continuare

Pastorala Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la prima Duminică a Postului Nașterii Domnului din anul 2021, privind însemnătatea Anului omagial al pastorației românilor din afara României și a Anului comemorativ al celor adormiți

Preacuviosului cin monahal, Preacucernicului cler și preaiubiților credincioși din Patriarhia Română, Har, bucurie și pace de la Dumnezeu Tatăl, Fiul și Sfântul Duh, iar de la noi părintești binecuvântări! Preacuvioși și Preacucernici Părinți, Iubiți frați și surori în Domnul,

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 14 noiembrie 2021

Duminica a 25-a după Rusalii (Pilda samarineanului milostiv)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 07 noiembrie 2021

Duminica a 24-a după Rusalii (Învierea fiicei lui Iair)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Luni 01 noiembrie 2021

Sfinții doctori fără de arginți, Cosma și Damian din Asia

» citeste in continuare