Mesaj - Ziua Românilor de Pretutindeni


                                                                

 P a t r i a r h i a   R o m â n ă

Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale şi Meridionale

Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Europei Occidentale

1 Bd du Général Leclerc 91470 Limours – Franţa

tel: (33) 1 64 91 59 24 ; fax: (33) 1 64 91 26 83; e-mail: cabinet@mitropolia.eu, www.mitropolia.eu

 

Paris, 29 mai 2022

 

 

 Hristos a Înviat!

 

Ultima duminică a lunii mai, Ziua Românilor de Pretutindeni, reprezintă un bun prilej pentru fiecare român, indiferent de țara în care vremelnic locuiește, de reflecție și bună înțelegere a identității și vocației sale.

 

Valorile noastre exprimate prin identitate religioasă, limbă, cultură, civilizație, sunt cele prin care poporul nostru își afirmă individualitatea și prin care urmărește împlinirea idealurilor sale atât în România, cât și în afara granițelor țării. Faptul că numeroși români au ales în ultimii 30 de ani să locuiască în afara țării constituie o adevărată provocare nu doar pentru autoritățile statului român cât și pentru Biserica. Biserica Ortodoxă Română și instituțiile statului român – Departamentul pentru Românii de pretutindeni, Ambasade, Institute Culturale – colaborează în nenumărate proiecte care au ca rol păstrarea și transmiterea din generație în generație a identității românești și a valorilor poporului român.

 

Apropiindu-ne de praznicele Înălțării Domnului și de cel al Pogorârii Duhului Sfânt (Rusaliile), rugăm pe Mântuitorul nostru Iisus Hristos, Biruitorul morții, să ne ajute cu harul Său să nu uităm de rădăcinile și identitatea noastră creștină pe care să o mărturisim în fiecare zi prin faptele noastre.

 

 

 

† Iosif

 

Arhiepiscopul Ortodox Român al Europei Occidentale și

Mitropolitul Ortodox Român al Europei Occidentale și Medionale

 

29 Mai 2022

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 26 iunie 2022

Duminica a 2-a după Rusalii (a Sfinților Români)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Vineri 24 iunie 2022

†) Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul; (Sânzâienele – Drăgaica) ; †) Sfântul Niceta de Remesiana; Aducerea moaștelor Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 19 iunie 2022

Duminica întâi după Rusalii (a Tuturor Sfinților)

» citeste in continuare

Scrisoare pastorală a Sinodului Mitropolitan al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale la luminosul Praznic al Pogorârii Duhului Sfânt

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 12 iunie 2022

(†) Pogorârea Sfântului Duh (Rusaliile). Duminica a 8-a după Paști (a Cincizecimii)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 05 iunie 2022

Duminica a 7-a după Paști (a Sf. Părinţi de la Sinodul I Ecumenic)

» citeste in continuare