Sambata 17 martie 2012 - In noul ciclu MARI DUHOVNICI: 1. Parintele TEOFIL Paraian

EVENIMENT: În noul ciclu „Mari duhovnici”, sâmbătă 17 martie 2012, o zi dedicată Arhimandritului Teofil (Părăian), „Părintele bucuriei”. Invitat principal: PS Sofian (Germania), fost mulți ani ucenicul de chilie al Părintelui Teofil. În cadrul evenimentului va fi vernisată expoziția de fotografie „De dragul Părintelui Teofil”.

În noul ciclu MARI DUHOVNICI : 1. Părintele TEOFIL Părăian

Părintele TeofilCu binecuvântarea Înaltpreasfințitului IOSIF, departamentul cultural al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale anunță inaugurarea unui nou ciclu de conferințe și comemorări: MARI DUHOVNICI.

Primul eveniment din ciclul MARI DUHOVNICI este dedicat Părintelui TEOFIL Părăian (1929-2009) de la Mănăstirea Brâncoveanu de la Sâmbăta de Sus și va avea loc sâmbătă 17 martie 2012 la catedrala mitropolitană Sfinții „Arhangheli Mihail, Gavriil și Rafail” din Paris (9 bis, rue Jean de Beauvais).

Arhimandritul Teofil Părăian, „părintele bucuriei”, a fost unul din cei mai iubiți și căutați duhovnici ai României de după 1990. A ținut sute de conferințe în toată țara, a publicat peste 40 de volume, a îndrumat mii și mii de oameni, care îl păstrează viu în inima lor.

Invitatul principal al zilei de 17 martie 2012, Preasfințitul SOFIAN, astăzi episcop vicar al Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei și Luxemburgului, a fost mulți ani ucenicul de chilie al Părintelui Teofil și unul din cei care l-au cunoscut cel mai bine. Mai sunt invitați câțiva din ucenicii apropiați ai Părintelui Teofil: Părintele Sabin Vodă (Alba-Iulia), Părintele Ioan Gînscă (Cluj Napoca), Părintele Cătălin Cordoș.

În cadrul evenimentului va fi vernisată expoziția de fotografie „De dragul Părintelui Teofil”, un proiect conceput de Editura Teognost (curator: P. Ioan Gînscă).

Programul zilei

- 9h30: cuvânt de deschidere al Înaltpreasfinţitului Mitropolit Iosif

- 10h00-11h30: conferința PS Sofian (Arhimandritul Teofil Părăian - omul credinței și părintele bucuriei), urmată de întrebări și răspunsuri

- 11h30-12h00: film cu P. Teofil

- 12h00-13h00: vernisajul expoziției „De dragul Părintelui Teofil”

- 13h00-13h20: parastas pentru Părintele Teofil

- 13h20-14h00: pauză și agapă

- 14h00-16h00: masă rotundă (P. Sabin Vodă, P. Ioan Gînscă, P. Cătălin Cordoș, P. Iulian Nistea), discuții, întrebări și răspunsuri

- 16h00-17h00: film cu P. Teofil

Apostolia, nr. 48, martie 2012, dedicată Părintelui Teofil PărăianMediatorii zilei: părintele Emilian Marinescu, consilier cultural – contact: cultural@mitropolia.eu –, și părintele Iulian Nistea.

Cu ocazia acestui eveniment va fi prezentată revista Apostolia, cu numărul 48, martie 2012, dedicat Părintelui Teofil, precum și CD-ul cu conferințele Părintelui Teofil în comunitățile din Europa Occidentală, editat cu această ocazie. Multe cărți de-ale Părintelui Teofil (unele epuizate în librării), vor fi puse la dispoziție spre cumpărare.

Expoziția de fotografie „De dragul Părintelui Teofil” va fi deschisă toată luna martie.

Evenimentul va fi transmis în direct pe Apostolia.tv, canalul de televiziune web al Mitropoliei noastre.

Linkuri utile:

ALBUM  DE FOTOGRAFII DE LA EVENIMENT (mai mult de 70 de imagini):

[ pagină adusă la zi: 22 martie 2012 ]

8 Martie 2012