8. 12. 2012 Mari Duhovnici 2 (Paris)

Zilele comemorative "Mari Duhovnici" -Paris (Parohia Sf. Parascheva şi Sf. Genoveva)

Mari Duhovnici 2

„Duhovnicia este centrul vieţii noastre”

(Pr. Rafail Noica – Cultura Duhului, Despre duhovnicie; pag. 42)

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Iosif, Departamentul Cultural al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridionale continuă zilele comemorative Mari Duhovnici dedicate marilor duhovnici contemporani nouă, celor ce deţin duhul şi adevărul. Pentru că, după cum spune părintele Rafail Noica, duhovnicia este duh şi adevăr (Cultura duhului- Despre duhovnicie, pag. 47).

Cea de-a doua întâlnire de acest gen se va desfăşura sâmbătă 8 decembrie 2012 şi va fi dedicată părintelui Arsenie Boca.

Înaltpreasfinţitul Părinte Iosif, gazda evenimentului,  va avea ca invitaţi pe Preasfinţitul Părinte Daniil, Episcop al Daciei Felix şi ucenic al părintelui Arsenie Boca, maica Maria Suciu (din vechea obşte a mănăstirii Prislop, obşte prigonită în perioada comunistă). 

În a doua parte a zilei, de un mare interes,  va fi comunicarea susţinută de domnul Adrian Nicolae Petcu (CNSAS) care propune şi o expoziţie fotografică  „Părintele Arsenie Boca în documentele securităţii comuniste”, expoziţie ce va fi găzduită în „Cripta Puţului" (Parohia Sfânta Parascheva şi Sfânta Genoveva, biserica Saint-Sulpice, 35 rue Saint-Sulpice, 75006 Paris), fiind deschisă publicului toată luna decembrie. Ziua se va încheia cu filmul documentar  Părintele  Arsenie Boca.

***

Locul de desfăşurare va fi Parohia Sf. Parascheva şi  Sf. Genoveva (biserica Saint-Sulpice, 35 rue Saint-Sulpice, 75006 Paris, Metro 4  staţia St Sulpice St Placide); O agapă va fi oferită de către cei prezenţi.

***

Mediatorul evenimentului va fi părintele Emilian Marinescu, consilier cultural al MOREOM (cultural@mitropolia.eu; tel: 06 88 18 52 49 )

 ***

Programul zilei

09.00-11.00 Sfânta Liturghie arhierească. IPS Iosif şi PS Daniil Stoenescu (Dacia Felix)
11.00-11.30 Slujba Parastasului
11.30-13.00 Masă rotundă - IPS Iosif şi PS Daniil. Conferinţă susţinută de PS Daniil:
Părintele Arsenie Boca – „Arhanghelul” de la Prislop
13.00-14.00 Agapă oferită de toţi cei prezenţi
14.00-14.40 Părintele Arsenie Boca în documentele securităţii comuniste
Expoziţie fotografică şi conferinţă. Adrian Nicolae Petcu (CNSAS)
14.40-15.00 Părintele Arsenie Boca – mărturia unei monahii. Monahia Maria Suciu
15.00-15.50 Film documentar Părintele Arsenie Boca
15.50-16.00 Concluzii ale zilei comemorative

16 Noiembrie 2012