Sărbătoare a bucuriei la catedrala din Paris, duminică 15 septembrie 2013

Toate parohiile din Paris și regiunea pariziană sunt invitate să participe duminică 15 septembrie 2013, la catedrala „Sfinții Arhangheli” din Paris, la manifestarea religioasă a bucuriei la terminarea lucrărilor de restaurare a catedralei (data sfințirii va fi anunțată ulterior).

catedrala Paris 2013Sărbătoare a bucuriei la catedrala din Paris, duminică 15 septembrie 2013

Toate parohiile din Paris și regiunea pariziană sunt invitate să participe duminică 15 septembrie 2013, la catedrala „Sfinții Arhangheli” din Paris, la manifestarea religioasă a bucuriei la terminarea lucrărilor de restaurare a catedralei (data sfințirii va fi anunțată ulterior).
 
Sărbătoarea începe sâmbătă 14 septembrie seara cu vecernia, la orele 18, urmată de concertul Grupului psaltic Byzantion (Iași), la orele 20.
 
Duminică, Sfânta Liturghie arhierească începe la ora 9:30, prezidată de Înaltpreasfințitul Mitropolit Iosif, împreună cu un sobor de slujitori și credincioși. Sărbătoarea va continua după Sfânta Liturghie în piața din fața bisericii cu o manifestare folclorică și cultural-artistică.
 

Manifestările vor fi transmise în direct pe televiziunea web a Mitropoliei Apostolia TV.

* Cette nouvelle en langue française.

14 Septembrie 2013

Actualităţi