Universitatea de vară a Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale

Trupul morții și al slavei

În perioada 27-31 august 2019, într-un cadru natural de excepție, și în același timp într-un loc de referință pentru Ortodoxia din Franța - Centrul de studii și de rugăciune « Sainte Croix »  situat în Dordogne, se desfășoară a XI-a ediție a Universității de vară a Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale.

Centrul „Sainte Croix” reușește să fie un mediu ortodox primitor pentru toate vârstele. Dacă cei mari sunt invitați să se investească în ceea ce constituie în fond adevărate cursuri de „formare continuă” pentru pastorație,  cei mai mici pot să facă diverse activități care să le permită o trăire a credinței conform vârstei lor.

Fraternitatea resimțită prin împreuna lucrare a preoților cu familiile lor, respectiv prin momentele de împreună rugăciune, provoacă la o conștiință a unității în Hristos, români și francezi.

Neputând epuiza subiectul tratat în anul 2018, s-a stabilit ca pentru anul 2019 să continuăm reflecția noastră  în jurul aceleiași teme a trupului omului, intitulată de această dată Trupul morții și al slavei.

Conferințele vor fi în limba română și în limba franceză asistate de traducere simultană respectivă.

 De asemenea, un program specific adaptat copiilor va fi alcătuit și va fi animat de către cinci educatori experimentați.

 

25 August 2019