Spoturi - Festival DIN DRAGOSTE PENTRU FRUMOS - Ediția a V-a 2015

Paris 14 și 17 mai 2015 ; Bruxelles 15-17 mai 2015

        

Informații despre programul Festivalului: https://www.mitropolia.eu

Spoturi - Festival 2015

DIN DRAGOSTE PENTRU FRUMOS

Ediția a V-a

Paris 14 și 17 mai 2015 ; Bruxelles 15-17 mai 2015

 

Anul acesta, poate mai mult ca altădată, tema propusă de Patriarhia Română pare să fie în convergență cu numele generic al Festivalului, „De dragul frumosului”. Una dintre misiunile prime ale Bisericii, prin urmare a parohiei și a mânăstirilor, aceasta este: propovăduirea Frumuseții care va mântui lumea, cu alte cuvinte a lui Hristos și a învățăturii Sale exprimate cât mai frumos cu putință. Prin dedicarea câtorva zile anume spre întâlnire sub auspiciile frumuseții artistice majore, Mitropolia se află, exemplar, în regăsirea acestei vocații primare și firești, vitale, a Bisericii. Cu un aer, deodată, feciorelnic și matern, în asemănare pururea Miresei lui Hristos, Maica-Fecioară Maria. Și cu un duh de duioasă înțelepciune. Întru trezvie spirituală. Căci, așa cum bine sesiza Înaltpreasfinţitul părinte mitropolit Iosif la o ediție precedentă a Festivalului: „Dumnezeu aşteaptă de la noi frumuseţe, tot ceea ce trece prin noi, prin mâinile noastre, se cuvine să fie sau să devină frumos.” Amin! (părintele Emilian Marinescu, consilierul cultural al Mitropoliei ortodoxe române pentru Europa Occidentală și meridională)

   

Jonathan Jackson despre Festivalul "Din dragoste pentru Frumos"

"Ce este dragostea? Scripturile ne spun că Dumnezeu este dragoste, iar dragostea este răbdătoare, blândă, nu este lăudăroasă, arogantă. Patronul meu spiritual, Sfântul Ioan Teologul, a scris în una din epistolele sale că așa știm ce este dragostea: Iisus Hristos a renunțat la el pentru noi și a murit pentru noi pe Cruce. În cele din urmă asta înseamnă că dragostea nu este o idee abstractă, ci o relație și o comuniune cu Sfânta Treime. Dragostea este personală, dragostea ne strigă pe fiecare pe numele său. După cum știm, perii capului nostru sunt toți numărați și Dumnezeu este mai aproape de noi decât tot aerul pe care îl respirăm". (Jonathan Jackson pentru Apostolia Tv)

La invitatia Mitropoliei Ortodoxe Romane pentru Europa Occidentala si Meridionala, celebrii actori Jonathan și Elisa Jackson vor sustine, in prima zi a celei de-a V-a editii a Festivalului "Din dragoste pentru Frumos" (14 mai, ora 14, Catedrala St. Sulpice - Cripta Putului), conferinta "Despre plinătatea vieţii în Hristos şi misiunea Bisericii Ortodoxe în lume".
De la ora 15, in acelasi loc, va fi lansat volumului "The Mystery of Art: Becoming an Artist in the Image of God" (Taina artei: cum să devii un artist după chipul lui Dumnezeu), Ancient Faith Publishing, 2014) iar seara, de la ora 19.15, in Sala Bizantina a Ambasadei Romaniei la Paris, dupa deschiderea Serii de Gală de către Excelenţa Sa Domnul Bogdan Mazuru, Ambasadorul României în Republica Franceză, în prezenţa Înaltpreasfinţiei Sale, Părintele Mitropolit IOSIF, cunoscutul artist va canta impreuna cu grupul franco-roman Ô-ARTA, intr-un concert de muzică medievală şi veche românească. 

  

Artista Silvia Radu despre Festivalul "Din dragoste pentru Frumos"

Silvia Radu: "Suntem hrăniți cu frumusețea lui Dumnezeu. Și atunci - trecând prin filtrul nostru sufletesc, fiecare dintre noi să încercăm să redăm oamenilor bucuria pe care Dumnezeu ne-a dat-o nouă".

Duminică 17 mai, la Biserica ortodoxă română Sf. Nicolae (Rue des Palais 181, 1030, Bruxelles) va avea loc vernisajul expoziţiei artistei Silvia Radu: "Grădina cu Îngeri. In memoriam Dan Hăulică". La expoziția care va fi prezentată de I.P.S. Părinte Mitropolit Iosif vor mai participa academicianul Eugen Simion și actrița Maria Ploae care va recita din versurile poeților martiri ai închisorilor comuniste în momentul poetic "Iisus în zeghe".

Maestrul Grigore Leșe despre Festivalul "Din dragoste pentru Frumos"  

Grigore Leșe: "Mă duc acolo să ard pentru cultura tradițională din România, mă duc acolo să-mi desfac baierele inimii și să plinesc în inima mea, să fiu iertător - trebuie să-i iertăm și pe dușmanii noștri pentru că atunci inima mea se încarcă de trandafiri. Și devin mai bun. Când horesc mă împac cu Lumea. De aceea mă duc anul acesta la Bruxelles".

La invitația Mitropoliei Ortodoxe Române pentru Europa Occidentală și Meridională, maestrul Grigore Leșe va concerta sâmbătă, 16 mai 2015, ora 16.30, la Bibliotheka Wittockiana, Rue du Bemel 23, 1150 Woluwe-Saint-Pierre.

***

Mai multe informații despre programul Festivalului: https://www.mitropolia.eu

E-mail: cultural@mitropolia.eu

Tel: 06 88 18 52 49

9 Mai 2015