16-20 mai 2012 - Din dragoste pentru Frumos (festival ediţia II)


PDF: PROGRAM FESTIVALARGUMENT FESTIVAL - Afiş - Flyer - Pliant

„Omule, toate le-ai luat de la Dumnezeu: înţelegere, gând,  meşteşug şi minte. Şi toate îţi sunt supuse ţie; cele de pe pământ, din munţi, din ape şi din văzduh ca hrană ţi s-au dat ţie. Ci, însă, împrumut ţi s-au dat, ca, adică, să plăteşti în locul acestora cu dreptate, dragoste, blândeţe, smerenie, milostenie şi tot ce este frumos. Iar Acela îţi va da ţie daruri pe care ochiul nu le-a văzut şi urechea nu le-a auzit, nici la inima omului nu s-au suit, pe care le-a gătit Dumnezeu celor ce-l iubesc pe El.” (Cuvânt pentru folosul sufletesc. Proloagele pe luna Florar în 22 de zile).

Festivalul „Din dragoste pentru Frumos”, ediţia II,   (16-20 mai 2012)

Anul 2012 este declarat de către Patriarhia Română „an omagial al Tainei Sfântului Maslu şi al îngrijirii bolnavilor”. De aceea, festivalul se sprijină pe această tematici pentru a-şi deschide porţile artiştilor şi iubitorilor de frumos. Pentru că orice moment cultural, artistic reface sau ar trebui să refacă într-un fel lumea, „o recompune urmărindu-i liniile de forţă etern-umane, articulaţiile care numai ele sunt aşa de la Dumnezeu. În acest sistem modular deschis, talentul şi,  de ce nu?, jertfelnicia artiştilor pot să amelioreze întrucâtva ideea de puritate a Creaţiei şi creaturilor, livrând omului uituc atmosfera normalităţii, pe alocuri pierdute”(Răzvan Bucuroiu). Ne punem întrebarea dacă arta şi cultura nu ar trebui reîncreştinate, în sensul descoperitor al expresiei subversive creştine. „Creştinismul are capacitatea de a explica lumea încă de la primele ei sunete, lumini şi senzaţii, tenebre şi cataclisme; mai departe, tălmăceşte abisul sufletesc al omului, făptură hărăzită eternităţii (Răzvan Bucuroiu).

Harul, Duhul lui Dumnezeu este forţa spirituală izvorâtă din o nesecată dragoste, Duhul unde voieşte suflă şi glasul lui auzi, dar nu ştii de unde vine şi unde merge (I. 3-8), care împărtăşeşte daruri şi comori cereşti ce întăresc şi hrănesc viaţa duhovnicească şi spijinul creator al omului prin cuvânt, privire şi sunet. De aceea, artiştii de astăzi ar trebui să fie atenţi şi din ce parte suflă Duhul... Cuvântul, aceea energie creatoare, prinde puteri cand vine de la Viaţă: „Cerul şi pământul vor trece, dar Cuvântul Meu nu va trece”... „Cuvintele mele sunt duh şi ele sunt viaţă”.

Nu ne vom concentra doar asupra manifestărilor culturale legate de tradiţia poporului român, ci vom avea ca invitaţi şi artişti contemporani, români, francezi şi de alte neamuri.

Grigore Lese (In Oltenia, photo Mihai Buzura)Festivalul va fi deschis miercuri 16 mai cu un concert extraordinar Grigore LEȘE şi bătrânii armâni fărșeroți şi se va încheia duminică seara cu un cuvânt concluziv al Înaltpreasfinţitului IOSIF. Locurile de desfăşurare ale manifestării vor fi Ambasada României, Catedrala mitropolitană „Sfinţii Arhangheli”, Catedrala Catolică Saint-Sulpice, Biserica Sfânta Parascheva şi Sfânta Genoveva cu cripta puţului (crypte du puits) şi cripta Sf. Francisc şi reşedinţa mitropolitană din Limours.

Evenimentele festivalului vor îmbina conferinţe şi dezbateri pe tema Sfântului Maslu, cu spectacole de teatru, lectură de texte inedite, vizionare de filme, expoziţii de sculptură tradiţională, pictură şi fotografie, concerte de muzică clasică şi tradiţională.

Vor fi prezente în egală măsură parohiile, mânăstirile şi atelierele de artă din Mitropolia Ortodoxă Română din Europa Occidentală şi Meridională, precum şi invitaţi din afara Mitropoliei. Cu sprijinul Institutului Cultural Român, direcţia Români din Afara Ţării, prin concursul domnilor Horia Roman PATAPIEVICI (preşedintele I.C.R. scriitor,  filozof, eseist şi Ion MIRCEA (director – Direcţia Români din Afara Ţării din cadrul I.C.R. poet şi scriitor, ) vom avea în mijlocul nostru invitaţi de onoare din România: Grigore LEŞE, grupul de pictori PROLOG, trupa de teatru CONTRASTE, invitaţi ai Muzeului Olteniei din Craiova, Muzeul Naţional de Etnologie şi Istorie Naturală din Republica Moldova, Muzeul Ţării Oaşului şi Muzeul Ţăranului Român, precum şi un grup tradiţional din Bixad – Ţara Oaşului, coordonator profesor Iacob Pop ; manager Gheorghe Cârciu. Din Franţa vor fi prezenţi conferenţiari etnologi Ioana ANDREESCU, Assia POPOVA şi Jean CUISENIER – specialişti în riturile funerare în Balcani; artişti consacraţi: Jean Claude PENNETIER, pianis, compozitor, creator de teatru muzical, Claude şi Odile DELANGLE- muzicieni, profesori la Conservatorul Naţional de Muzică, Paris.

Una din zilele festivalului va fi dedicată unui târg de artă populară, artă religioasă şi obiecte de cult. Această sărbătoare câmpenească va permite, de asemenea, participanţilor, să aprecieze arta culinară românească. 

Acest festival s-a născut „de dragul frumosului”, acum trebuie să crească şi să ne crească, în numele Frumosului ; credem cu fermitate că expresia artistică hrăneşte în mod minunat înţelegerea duhovnicească şi că iubirea frumosului dumnezeiesc locuieşte tainic în inima fiecăruia dintre noi.

*

Ducerea la bun sfârşit a acestei manifestări culturale este tributară şi ajutorului dumneavoastră. Orice participare materială sau financiară este binevenită. Fondurile provenite din donaţiile dumneavoastră şi din vânzarea de bilete vor fi folosite pentru ajutorarea celor aflaţi în suferinţă şi pentru susţinerea asociaţiei Sf Nicolae (asociaţie caritativ-socială a Mitropoliei).

Puteţi concretiza acest sprijin trimiţând donaţiile dumneavoastră pe adresa Mitropoliei, în contul Asociaţiei Art-Ville-Vie, creată pentru susţinerea activităţii culturale a eparhiei. Coordonatele bancare sunt :

Asociaţia ART-VILLE-VIE – Departamentul cultural  /  BNP PARIBAS – Agenţia Nemours

Cod IBAN : FR76 3000 4008 4700 0100 4112 143   Cod BIC : BNPAFRPPMEL

Biletele şi abonamentele vor putea fi procurate începând cu 1 mai 2012 şi vor fi puse în vânzare în fiecare parohie sau se vor cumpăra pe loc.

*

Pentru informaţii şi rezervări bilete
tel: 0033 (0)6 49 24 02 86
 


10 Mai 2012

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Joi 30 noiembrie 2023

†) Sfântul Apostol Andrei, cel Întâi chemat – ocrotitorul României

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 26 noiembrie 2023

Duminica a 30-a după Rusalii (Dregătorul bogat – Păzirea poruncilor)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Marţi 21 noiembrie 2023

Intrarea în Templu a Maicii Domnului

» citeste in continuare

Pastorala Postul Crăciunului 2023

Preacuviosului cin monahal, Preacucernicului cler şi preaiubiţilor credincioşi din Patriarhia Română,

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 19 noiembrie 2023

Duminica a 26-a după Rusalii (Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina)

» citeste in continuare

Comunicat de presă

» citeste in continuare